Sdílejte

Příběhy mladých vědců

Novotná: Na vědě mne nejvíce baví rozmanitost

10.04.2023

Na vědě ji nejvíce baví rozmanitost témat, kterým se věnuje. Těmi jsou pro mladou vědkyni Martinu Novotnou polarizace společnosti, příjem zpráv na sociálních sítích, online dizkuze nebo například konspirační teorie. Líbí se jí, že společně s kolegy ze SYRI může řešit palčivá témata ve společnosti, která jsou v současné době aktuální. Příkladem je konflikt na Ukrajině nebo pandemie COVID-19 a její dopady na společnost.

„Obzvlášť oceňuji to, že můžeme spolupracovat napříč naším oborem s ostatními výzkumníky, a to i ze zahraničí, což je pro mne velice inspirativní a motivující, protože každý máme jiné zkušenosti a dovednosti,“ uvedla Novotná, jejímž domovským pracovištěm je Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS Masarykovy Univerzity.

Sama už od bakalářského studia sociologie hledala příležitosti, jak se na univerzitě zapojit do výzkumné činnosti. „Moji motivaci věnovat se zkoumání společenských jevů pak posílila výzkumná zahraniční stáž na University of Ghent v Belgii, kterou jsem absolvovala ještě během magisterského studia. Přihláška na doktorské studium pak byla jasná volba,“ říká Novotná, která se v rámci SYRI soustředí zejména na politickou komunikaci a online participaci zahrnující diskuze na sociálních sítích. „Zajímají mě charakteristiky a bariéry v době krize. Konkrétně se pak zaměřuji především na prvky neslušnosti, netolerance a téma polarizace,“ uvedla Novotná.

S kolegy například analyzovala české facebookové prostředí, do kterého válka na Ukrajině stejně jako pandemie COVID-19 vnesla polarizaci názorů. Dezinformátoři aktivní už za covidu dostali nové téma a šířili své konspirační teorie dál, ovšem s jiným obsahovým kontextem. Ochota vstupovat do online diskuzí se pak podle jejího výzkumu během krizí snižovala, a naopak rostla skepse vůči diskutujícím, kteří mají jiný názor.

Podle Novotné je ve světě vědy důležité držet krok s ostatními vědci a vědkyněmi z oboru a sledovat trendy ve výzkumných metodách, které se neustále mění. Jako klíčovou sama vnímá účast na zahraničních konferencích nebo zapojení se do mezinárodních projektů, které umožňují sdílení zkušeností napříč zeměmi a komparaci dat.

„Díky projektu SYRI, který propojuje tři další instituce, mohu spolupracovat s kolegyněmi z Karlovy univerzity věnujícími se podobným tématům. Společně letos budeme pracovat na výzkumu, který se zaměřuje na diskuzní vlákna zpravodajských stránek na Facebooku. Tato studie bude pokrývat téma ekonomických nejistot a svobody,“ dodala Novotná.

 

Příběhy mladých vědců

Mladý vědec se rád rozhoduje podle dat
31.05.2024 Příběhy mladých vědců
Mladá vědkyně se zabývá reprodukcí
30.03.2024 Příběhy mladých vědců
Altová: Baví mě práce s daty a jejich vizualizace
25.08.2023 Příběhy mladých vědců
Novotná: Na vědě mne nejvíce baví rozmanitost
10.04.2023 Příběhy mladých vědců