Příběhy mladých vědců
Na vědě ji nejvíce baví rozmanitost témat, kterým se věnuje. Těmi jsou pro mladou vědkyni Martinu Novotnou polarizace společnosti, příjem zpráv na sociálních sítích, online dizkuze nebo například konspirační teorie. Líbí se jí, že společně s kolegy ze SYRI může řešit palčivá témata ve společnosti, která jsou v současné době aktuální. Příkladem je konflikt na Ukrajině nebo pandemie covid-19 a její dopady na společnost.
„Obzvlášť oceňuji to, že můžeme spolupracovat napříč naším oborem s ostatními výzkumníky, a to i ze zahraničí, což je pro mne velice inspirativní a motivující, protože každý máme jiné zkušenosti a dovednosti,“ uvedla Novotná, jejímž domovským pracovištěm je Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS Masarykovy univerzity.
Sama už od bakalářského studia sociologie hledala příležitosti, jak se na univerzitě zapojit do výzkumné činnosti. „Moji motivaci věnovat se zkoumání společenských jevů pak posílila výzkumná zahraniční stáž na University of Ghent v Belgii, kterou jsem absolvovala ještě během magisterského studia. Přihláška na doktorské studium pak byla jasná volba,“ říká Novotná, která se v rámci SYRI soustředí zejména na politickou komunikaci a online participaci zahrnující diskuze na sociálních sítích. „Zajímají mě charakteristiky a bariéry v době krize. Konkrétně se pak zaměřuji především na prvky neslušnosti, netolerance a téma polarizace,“ uvedla Novotná.
S kolegy například analyzovala české facebookové prostředí, do kterého válka na Ukrajině stejně jako pandemie covid-19 vnesla polarizaci názorů. Dezinformátoři, aktivní už za covidu, dostali nové téma a šířili své konspirační teorie dál, ovšem s jiným obsahovým kontextem. Ochota vstupovat do online diskuzí se pak podle jejího výzkumu během krizí snižovala, a naopak rostla skepse vůči diskutujícím, kteří mají jiný názor.
Podle Novotné je ve světě vědy důležité držet krok s ostatními vědci a vědkyněmi z oboru a sledovat trendy ve výzkumných metodách, které se neustále mění. Jako klíčovou sama vnímá účast na zahraničních konferencích nebo zapojení se do mezinárodních projektů, které umožňují sdílení zkušeností napříč zeměmi a komparaci dat.
„Díky projektu SYRI, který propojuje tři další instituce, mohu spolupracovat s kolegyněmi z Karlovy univerzity věnujícími se podobným tématům. Společně letos budeme pracovat na výzkumu, který se zaměřuje na diskuzní vlákna zpravodajských stránek na Facebooku. Tato studie bude pokrývat téma ekonomických nejistot a svobody,“ dodala Novotná.
Zařazení: Juniorní výzkumnice
+420 607 930 239 mnovotna@fss.muni.cz Katedra mediálních studií a žurnalistiky, Fakulta sociálních studií MU