Sdílejte

Příběhy mladých vědců

Mladá vědkyně se zabývá reprodukcí

30.03.2024

Mladou vědkyni SYRI Jitku Slabou na výzkumné práci nejvíce baví možnost věnovat svůj čas hledání odpovědí na dosud nezodpovězené otázky. Jejím tématem jsou problémy, které se točí kolem plodnosti. Zajímá ji především proměna jejího časování a příčiny pozdní reprodukce, o čemž už zveřejnila několik studií. V rámci Národního institutu SYRI chystá ještě podrobnou analýzu reprodukčních drah českých žen a dopadů pandemie covid-19 na plodnost. Na tyto i jiné aktuální otázky odpovídala demografka Univerzity Karlovy a SYRI v rozhovoru.

Jsou společenské vědy v českém prostředí dostatečně oceněny? Nepokulhávají za přírodními?

Přírodní vědy, vědkyně a vědci se těší mé velké úctě a dělá na mne dojem, že i úctě široké veřejnosti, mezi níž se ovšem najdou jedinci, kteří sociálními vědami opovrhují či se pokouší naše poznání bagatelizovat, neboť jsou přesvědčeni, že společnost a její chování je jednoduše uchopitelné skrze jejich individuální zkušenost. Poskytování objektivních informací je o to důležitější a věřím, že se najde dostatek lidí, kteří to vidí stejně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí před několika dny zveřejnilo koncept důchodové reformy, proti které se ozvali demografové. Jaký je Váš názor na tuto otázku?

Čistě z odborného demografického pohledu si dovolím upozornit na nedávno vydané stanovisko České demografické společnosti, ve kterém je na výpočtech dr. Fialy pěkně ukázáno, jak důležitá je volba ukazatele. V demografii se analýzy provádějí buď z transversálního pohledu (na tzv. syntetické kohortě lidí). To sice umožňuje vyčíslit meziroční změny v chování populací, zároveň jsou ale tyto ukazatele velmi citlivé na výkyvy v důsledku extrémních událostí, jakou byla například zvýšená úmrtnost v době pandemie. Druhou možností je analýza z longitudinálního pohledu, kde pracujete se skutečnou kohortou narozených. Hodnoty longitudinálních ukazatelů nejsou tolik rozkolísané a lépe odrážejí realitu, a proto kolegové ve stanovisku navrhují, aby bylo pro stanovení věku odchodu do důchodu pracováno právě s longitudinálním ukazatelem – generační nadějí dožití. V kontextu celé problematiky důchodové reformy jde sice jen o malou část, ale proč ji neudělat nejlépe, jak to jde. 

Jaké je Vaše hlavní výzkumné téma?

Ve svém výzkumu se věnuji procesu plodnosti, především proměně časování plodnosti a příčinám pozdní reprodukce. V současné době se s kolegyní zaměřujeme na rozdíly manželské plodnosti v 18. století a na počátku 19. století – tedy v době před tzv. první demografickou tranzicí, v jejímž průběhu dochází kromě poklesu úrovně úmrtnosti také k poklesu úrovně plodnosti – a na přelomu 20. a 21. století – tedy v období, kdy v Česku běží tzv. druhá demografická tranzice, v jejímž průběhu dochází k poklesu plodnosti pod úroveň prosté reprodukce.

Na čem dalším v rámci projektu SYRI pracujete?

Jsem nadšená, že byla v rámci projektu mimo jiné navázána i spolupráce s Ústavem zdravotnických informací. A aktuálně se společně s kolegyněmi zaměřujeme na podrobnou analýzu reprodukčních drah českých žen a pozorovaných dopadů pandemie covid-19 na plodnost, která mezi lety 2021 a 2022 výrazně poklesla a údaje z Českého statistického úřadu pro první tři čtvrtletí roku 2023 naznačují další pokles.

 

Příběhy mladých vědců

Mladý vědec se rád rozhoduje podle dat
31.05.2024 Příběhy mladých vědců
Mladá vědkyně se zabývá reprodukcí
30.03.2024 Příběhy mladých vědců
Altová: Baví mě práce s daty a jejich vizualizace
25.08.2023 Příběhy mladých vědců
Novotná: Na vědě mne nejvíce baví rozmanitost
10.04.2023 Příběhy mladých vědců