Josef Bernard působí jako vědecký pracovník Sociologického ústavu AV ČR a zároveň vyučuje na Katedře sociologie FF UHK. Je expertem na problematiku regionálních nerovností, rozvoje venkova a různých forem sociálního znevýhodnění. Ve výzkumu se zaměřuje na sociální situaci periferních regionů, postavení znevýhodněných osob na trhu práce, prostorovou diferenciaci volebního chování a každodenní život ve venkovských obcích. V rámci projektu SYRI se věnuje zejména souvislostem mezi sociálními nerovnostmi, místem bydliště a zdravím. Zkoumá též vliv různých životních událostí na zdravotní stav.
Daniel Čermák se specializuje na lokální a regionální vládnutí (politické elity a leadership, politická participace, regionální rozdíly, institucionální důvěra). Působí jako vědecký asistent na Sociologickém ústavu v oddělení Lokálních a regionálních studií. V projektu se věnuje propojení jednotlivých úrovní veřejné správy v oblasti připravenosti na krize různého typu (covid-19, klimatická změna apod.) a jejich celkové resilienci.
Tomáš Doležal je vedoucím oddělení soukromého práva na Ústavu státu a práva AV ČR, v.v.i. a současně vedoucím Kabinetu zdravotnického práva a bioetiky. Dále je odborným asistentem na Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. LF UK v Praze a externím pedagogem PF v Praze a Olomouci. Věnuje se především problematice medicínského práva a deliktního práva. Právě těmto oblastem je věnována většina jeho publikací.
Johana Chylíková se ve své vědecké práci zabývá především metodologií sociálních věd. Specializuje se na problematiku měření v sociálních vědách. Dále se také zabývá výzkumem autoritářských postojů a studiem socio-ekonomického a kulturního zázemí vysokoškolských studujících. Vyučuje sociologii na Technické univerzitě v Liberci a management sociálněvědních dat na Fakultě sociálních věd UK v Praze.
Fotografie poskytnuté k mediální prezentaci:
Logotyp je k dispozici ve vektorových i rastrových formátech jako jsou: .ai, .eps, .svg, .pdf, .jpg, .png.
Jednotlivé balíky jsou rozděleny dle barevných prostorů CMYK, RGB a PANTONE a obsahují jak celobarevné, tak monochromatické varianty.
Logotyp SYRI bez dovětku
Stáhnout balíček logotypu SYRI bez dovětku
Logotyp SYRI s českým dovětkem
Stáhnout balíček logotypu SYRI s českým dovětkem
Logotyp SYRI s anglickým dovětkem
Balíky fotografií dle tematických oblastí, určené pro tiskové materiály a články o institutu SYRI.
Jejich složení je nasledující:
Institut SYRI je elitním vědeckým pracovištěm sdružujícím vědce Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky. Činnost SYRI je financována z prostředků Evropské unie, z Národního plánu obnovy.
Parametry Národního plánu obnovy, stejně jako programu EXCELES, z kterého je financován projekt SYRI, schválila vláda Andreje Babiše v roce 2021. Projekt SYRI uspěl ve veřejné soutěži, kterou vyhlásilo MŠMT. SYRI je jediným institutem zaměřeným na společenské vědy, ostatní čtyři instituty podpořené z programu EXCELES jsou medicínské.
Blíže ke vzniku SYRI: www.syri.cz/o-nas/vznik-syri
Národní institut SYRI je výzkumným uskupením, které unikátním způsobem propojuje 150 vědců a vědkyň Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR v celkem devíti tematicky odlišených výzkumných skupinách (www.syri.cz/vyzkum). V každé skupině jsou zastoupeni vědci ze všech tří mateřských institucí.
Cílem institutu je v prvé řadě excelentní výzkum a na něj navázané publikační výstupy. SYRI však také nabízí kapacitu pro vědeckou expertizu v oblastech veřejného zájmu směrem ke stakeholderům a decizní sféře. Institut aktivně vyhledává příležitosti pro spolupráci napříč politickým spektrem. Svědčí o tom kulaté stoly v Poslanecké sněmovně, konference v Senátu, stejně jako jednání vedení SYRI se zástupci různých poslaneckých klubů.
Zatímco v zahraničí je spolupráce expertů z akademické sféry a politiků běžnou věcí, v České republice tomu tak dosud není. Misí SYRI je takovou spolupráci rozvíjet a napomáhat kvalitnímu rozhodování založenému na spolehlivých datech a aktuálních vědeckých poznatcích.