Tiskové zprávy
Svět se v posledních dekádách významným způsobem polarizoval. Jedním z možných systémových rizik, která mají dopad na život mnoha lidí, jsou povolební protesty. Obzvláště ty po zmanipulovaných nebo velmi těsných volbách, protože mohou vést k násilí nebo nepokojům. Výzkum Národního institutu SYRI nyní prokázal, že lidé protestují jen proti některé manipulaci voleb.
„Vysoká úroveň politické polarizace sama o sobě pravděpodobnost povolebních protestů nezvětšuje. Na výskyt protestů má daleko větší vliv, jestli poražená strana uzná výsledek voleb, anebo ne. V neposlední řadě je pak zřejmé, že bojkot voleb ze strany opozice taktéž nemotivuje lidi k povolebnímu protestu, ačkoliv se to ve světě po konci studené války dlouho očekávalo,“ uvedl Jaroslav Bílek z Národního institutu SYRI, který se otázce, jak různé druhy předvolební a volební manipulace ovlivňují pravděpodobnost povolebních protestů, věnoval.
Jeho studie vyšla v časopise Latin American Policy a věnovala se statistické analýze 221 voleb v 19 zemích střední a jižní Ameriky. Bílek zjistil, že občané těchto zemí jsou daleko senzitivnější na manipulaci s volebním výsledkem. „Manipulace při sčítání hlasů tedy prokazatelně zvyšuje pravděpodobnost povolebních protestů. Jiné druhy volební manipulace, jako například omezování médií, vyřazování nepohodlných kandidátů nebo zastrašování opozice však pravděpodobnost povolebních protestů nezvětšují,“ uvedl Bílek.
Jeho výzkum je praktickým příspěvkem k porozumění současnému světu. Mimo jiné proto, že v případě Latinské Ameriky jsme byli nedávno svědky zmanipulování voleb ve Venezuele a protesty v této zemi trvají dodnes, což je v souladu se zjištěními studie.
„Je evidentní, že jiné formy volební manipulace šanci na povolební protest výrazně nezvyšují. To bohužel potvrzuje, že směr, jakým se v současnosti vydávají politici, kteří to s demokracií nemyslí příliš vážně, má svou logiku. Tito politici totiž celosvětově po svém zvolení ohýbají ústavu, deformují pravidla politické soutěže a omezují média dlouho před samotným dnem voleb,“ dodal Bílek.
Zařazení: juniorní výzkumník
jaroslav.bilek@fsv.cuni.cz Institut politologických studií, Fakulta sociálních věd UK