Tiskové zprávy
Vědci Národního institutu SYRI se budou hlouběji zabývat otázkou periferií. Tento výzkumný záměr získal podporu v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský. Cílem je komplexní pochopení sociálních nerovností s ohledem na jejich prostorovou podmíněnost a na polaritu mezi centry a periferiemi v Česku.
Česko patří k zemím se značnou mírou regionálních nerovností. „V některých oblastech pozorujeme kumulaci ekonomických, sociálních a demografických obtíží. V důsledku toho se v současné době hovoří o prostorově rozděleném Česku, což je fenomén, který podkopává společenskou soudržnost, politickou stabilitu i kulturní a ekonomický rozvoj země,“ uvedla Klára Šeďová, vědecká ředitelka SYRI.
Vědci se budou periferiemi zabývat komplexně. Možná znevýhodnění budou zkoumat ve vzdělávací, zdravotní, politické, ekonomické i komunikační sféře. „Naším cílem je přinést poznatky o tom, jak lze snižovat znevýhodnění periferií oproti centrům a přetavit je do podoby doporučení pro veřejné politiky,“ uvedla Šeďová.
V periferních oblastech je oproti centrům snížená dostupnost vzdělávacích institucí i kvalita vzdělávání, žáci a studenti dosahují slabších vzdělávacích výsledků a čelí vyššímu výskytu vzdělávacích problémů. „Výsledkem je specifická vzdělanostní struktura, která se dále propojuje se specifickými jevy v politické, ekonomické nebo zdravotní oblasti. To jsou všechno jevy, které v rámci SYRI zkoumáme. Nyní máme příležitost je prozkoumat hlouběji,“ dodala Šeďová.
Projekt je tříletý a začíná v roce 2026. Tvoří jej konsorcium vědeckých institucí v čele s Masarykovou univerzitou. Dále jsou do projektu zařazeni vědci a vědkyně Univerzity Karlovy, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a tří ústavů Akademie věd. Projekt má silný aplikační potenciál, neboť přinese poznatky o tom, jak lze snižovat znevýhodnění periferií oproti centrům, které budou přetaveny do podoby doporučení pro veřejné politiky.
Odkaz na zveřejnění výsledků soutěže: https://1url.cz/21Cvd