Tiskové zprávy
Odborníci budou dál sbírat data, která navazují na ta z dob pandemie. Vytvoří unikátní soubor, který vědcům pomůže analyzovat chování současné společnosti a také jeho proměny díky opakovanému dotazování stejných respondentů. Umožní to datová facilita SYRI, která využívá Český sociálně vědní datový archiv (ČSDA), který má v rámci sociálních věd nejucelenější datový servis.
Už od počátku pandemie Covid-19 na území ČR běžela každé 2 až 3 týdny jedna vlna sběru výzkumu na on-line panelu respondentů. Výzkum sledoval až do jara 2022 chování respondentů relevantní z hlediska šíření nemoci a zjišťoval také zkušenosti s nemocí. Výzkumníci se ptali v rámci výzkumu pojmenovaném příznačně Život během pandemie i na postoje k protiepidemickým opatřením, na zkušenosti s domácí výukou dětí nebo například na hodnocení role cizinců v době pandemie.
„Pokud jde o analýzy společenské dynamiky v období pandemie, pak má tento soubor stěží konkurenci. Další výhodou je, že výzkum díky SYRI na stejných respondentech stále pokračuje, a to pod názvem Život k nezaplacení, nyní více soustředěný na témata spjatá se sociálními a ekonomickými problémy,“ uvedl Martin Vávra z ČSDA.
ČSDA poskytuje datové služby konsorciu SYRI, podílí se na organizaci aktuálních výzkumů konsorcia a na uchovávání vytvořených dat. Archiv existuje od roku 1998 a zpřístupňuje více než tisíc datových souborů z výzkumů provedených v období od roku 1946 do současnosti. Jde především o archiv primárních dat.
„Pokud chce někdo vědět například, jak se v české společnosti vyvíjela ochota dodržovat epidemiologická opatření v průběhu covidové pandemie, či jaké sociální a demografické charakteristiky souvisí u respondentů výzkumů s podporou nedemokratických forem vlády anebo dokonce jaké zásady péče o vlastní zdraví přijímali lidé v Československu v šedesátých letech minulého století, může všechny tyto informace najít v datech zpřístupňovaných ČSDA,“ uvedl Vávra.
Vědci SYRI budou databáze využívat pro své výzkumy. Cílem institutu je vstupovat do veřejného prostoru a vnášet vědecký pohled na to, co se ve společnosti děje a přinášet náměty, jak problémy řešit. „Chceme proto mimo jiné publikovat krátké komentáře k datům, která v rámci jednotlivých šetření získáme a jsou v tu chvíli aktuální. Dosud bylo spíše zvykem data publikovat až s vědeckými články, které vychází za rok nebo dva. Komentáře k aktuálním datům jsou optimálním využitím kapacit SYRI v datové a vědecké oblasti,“ uvedla Petra Guasti, která v rámci SYRI vede výzkumnou skupinu zaměřenou na polarizaci společnosti.
Foto: Pixabay