Tiskové zprávy
Rozsáhlý mezinárodní výzkum, na němž se podílel Luca Fumarco z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity, ukázal, že tuto krizi duševního zdraví dále ovlivňuje diskriminace ze strany poskytovatelů péče o duševní zdraví, která ovlivňuje schopnost pacienta získat přístup k odpovídajícím službám a léčbě v oblasti duševního zdraví.
Diskriminace přispívá ke stresu, zpožďuje léčbu a zvyšuje náklady. Potíže se zajištěním termínů vyšetření vedou u mnoha pacientů k úplnému přerušení léčby. Pacienti mají také tendenci vybrat si terapeuta, který je sice k transsexuálům vstřícný, ale jinak jim nevyhovuje. Je například méně zkušený v oblasti, která je zajímá, vzdálenější nebo dražší. „Nesoulad mezi pacientem a terapeutem negativně ovlivňuje péči, protože dobrá shoda je pro účinnou péči nezbytná,“ vysvětluje Fumarco.
Výzkumníci byli jedni z prvních, kteří odpovědi testovali na vzorku v USA. V e-mailech s žádostí o schůzku s terapeutem náhodně přiřadili jména odpovídající etnické příslušnosti (Afroameričan, Hispánec nebo běloch). Náhodně vybraná skupina fiktivních pacientů navíc odhalila, že jsou transgender nebo nebinární. Diskriminace pak byla kvantifikována porovnáním míry pozitivních odpovědí.
„Zjistili jsme, že afroameričtí a hispánští transgender a nebinární lidé čelí diskriminaci, když se snaží získat přístup ke službám péče o duševní zdraví. Naopak nemáme žádné důkazy o diskriminaci bílých transgenderových a nebinárních potenciálních pacientů,“ uvedl Fumarco, podle kterého je tento výzkum stále aktuálnější, protože mnoho vlád, zejména v USA, přijímá legislativu zaměřenou na LGBTQ+ komunitu, která by mohla negativně ovlivnit duševní zdraví a omezit přístup ke zdravotní péči.
Zařazení: seniorní výzkumník
Luca.Fumarco@econ.muni.cz Ekonomicko-správní fakulta MU