Sdílejte

Tiskové zprávy

Školství má nový unikátní dokument, sjednotí dovednosti absolventů

20.10.2023

Budoucí učitelé a učitelky mají na konci studia umět totéž bez ohledu na to, kde studují. Vést k tomu má nově vzniklý Kompetenční rámec absolventa a absolventky učitelství. Unikátní dokument je výsledkem práce řady odborníků z  několika institucí včetně SYRI, zveřejnilo ho ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V přípravě učitelů bude nově například kladen důraz na vedení žáků ke spolupráci.

Kompetenční rámec představuje výčet celkem 18 kompetencí, které lze u studentů a studentek učitelství očekávat na konci studia. Absolventi a absolventky by podle tohoto dokumentu měli například vést žáky a žákyně ke spolupráci, hodnotit je na základě kritérií, spolupracovat s kolegy a kolegyněmi ve škole, ale také pečovat o své duševní zdraví.

Najít shodu na tom, co mají umět budoucí učitelé, znamená najít shodu na tom, jak si představujeme samotné vzdělávání. V některých parametrech je přitom kompetenční rámec nastavuje jinak, než jak mnohde aktuálně probíhá,“ konstatuje Zuzana Šalamounová z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity. „Příkladem může být vedení žáků ke spolupráci, což obsahuje jedna z kompetencí rámce. Z výzkumných šetření víme, že příležitosti pro společné řešení úkolů během výuky nabízí méně než třetina českých učitelů. Například u této kompetence tedy absolventi budou vedeni k něčemu, co v praxi doposud není zcela běžné,“ uvedla Šalamounová.

Kompetenční rámec je vystavěn jako tzv. evidence-based dokument, tzn. vznikal s oporou o data z různých národních i mezinárodních šetření. „Do rámce jsme zařadili jen takové profesní kompetence učitele a učitelky, u kterých bylo možné výzkumně prokázat významný pozitivní vliv na učení žáků a žákyň. Domnívám se, že i proto má Kompetenční rámec širokou podporu. Jeho využívání podporují vysoké školy, asociace ředitelů, učitelů, Česká školní inspekce, Národní akreditační úřad i řada relevantních neziskových organizací,“ vysvětluje Matouš Bořkovec, jeden z autorů dokumentu a koordinátor autorského týmu za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Kompetenční rámec nyní míří zejména na fakulty vzdělávající učitele, od nichž se očekává, že s ním budou pracovat v rámci přípravy budoucích učitelů. „Je nutné počítat s tím, že vznik rámce se do reality pregraduální přípravy budoucích učitelů a učitelek propíše až s jistým odstupem. Fakulty připravující učitele nyní budou plánovat, jak nejlépe rámec adaptovat, a spolu s tím vyhodnocovat, jaké změny je nutné udělat uvnitř studijních programů. Teprve poté budou změny zaneseny do studia. Na vyhodnocení jeho efektivity proto bude nutné počkat. Je skvělé, že máme každý rok k dispozici data z Národního šetření vnímané připravenosti absolventů učitelství a začínajících učitelů, které je na kompetenční rámec navázáno. Díky němu víme, ve kterých oblastech se studenti cítí připraveni více a ve kterých méně a můžeme sledovat trendy. Vyhodnocení dopadů Rámce na přípravu učitelů bude ale možné až v horizontu několika let,“ doplňuje Šalamounová.

Řadu změn je možné realizovat ihned. Kompetenční rámec začínají fakulty využívat při provázení studentů a studentek učitelství na pedagogických praxích, kde slouží jako nástroj pro komunikaci o cílech profesního rozvoje mezi studentem učitelství, provázejícím učitelem a vzdělavatelem z fakulty. Stejně tak je možné Rámec využívat formativně přímo na seminářích na vysoké škole. Studenti a studentky si díky němu ujasňují, jaké jsou cíle jejich studia, které kompetence už rozvinuli a na které se aktuálně zaměřují. Jednotlivé složky učitelské přípravy, jako je pedagogika, psychologie, didaktika a vyučovaný obor, se tak propojují do jednoho celku. Studenti a studentky tak mohou lépe rozumět své vzdělávací dráze a co nejlépe ji sami řídit. „Kompetenční rámec tak pomáhá do přípravy učitelů a učitelek zavádět principy formativního hodnocení a spolupráce, které mají podle mnoha výzkumů velmi pozitivní dopady na výsledky učení, ať už u žáků ve třídě, nebo u studentů na vysoké škole. Důležité je vzdělávat učitele a učitelky tak, jak chceme, aby oni vzdělávali své žáky. Právě toto Rámec podporuje,“ dodává Matouš Bořkovec.

Více k tématu: MŠMT představilo přehled kompetencí pro budoucí učitele, MŠMT ČR (msmt.cz)