Sdílejte

Skepse Čechů k EU se nikdy neblížila úvahám o vystoupení

Tiskové zprávy

Skepse Čechů k EU se nikdy neblížila úvahám o vystoupení

01.05.2024

K Evropské unii jsme po 20 letech kritičtější než jiné státy. Skepse se ale podle politologa Národního institutu SYRI Petra Kanioka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity nikdy v Česku reálně neblížila úvahám o vystoupení. Členství v Unii nás v mnohém kultivovalo. Jinak se například chováme k menšinám, jinak přemýšlíme o právech znevýhodněných občanů.

Postoje české společnosti k Evropské unii se vyvíjí a procházejí určitými křivkami. Velký vliv na vnímání „sedmadvacítky“ má fakt, jak o ní mluví politici. „To jsme mohli zaznamenat třeba během krize eurozóny, kdy se důvěra hodně propadla. Podobně tomu bylo během migrační krize, kde hlavně čeští politici těžili body a mnohdy o EU hovořili velmi zavádějícím způsobem,“ míní Kaniok.

Pro většinu voličů má členství v EU ekonomické benefity, rezultující v celkový růst životní úrovně za poslední dvě dekády. Česká ekonomika profituje ze společného trhu a z evropské integrace. „Vzhledem k naší poloze a profilu naší ekonomiky nemůžeme být uzavřená autarkická společnost, která si vystačí sama se sebou. Důležité jsou ale také subtilnější benefity. Jinak se díky EU chováme k menšinám, jinak přemýšlíme o právech znevýhodněných občanů. Společnost se určitě, byť to tak nemusí úplně vypadat, za dobu členství díky EU kultivovala,“ říká Kaniok.

Češi jsou celkově k EU kritičtější než jiné státy. To ale podle Kanioka není nutně na škodu a skepse se nikdy v Česku reálně neblížila úvahám o vystoupení. „Českou veřejnost dlouhou dobu neměl kdo kultivovat. Eurooptimistické strany nedokázaly za celých 20 let vytvořit srozumitelný narativ evropské integrace a českého členství. Český eurooptimismus je vlastně opakování frází či prázdných floskulí, byť sebevzletnějších. Na to se mnohdy zapomíná a za českou rezervovanost se viní jen euroskeptikové,“ uvádí Kaniok.

Český kredit v EU se postupně zlepšuje. Hodně tomu napomohlo naše poslední předsednictví. „Je-li možno současnou vládu za něco pochválit, je to určitě zlepšení obrazu Česka u evropských partnerů. Předchozí kabinet totiž Česko dost izoloval. Reputace je přitom v EU velmi důležitá, pověst země určuje její schopnost budovat koalice a jedná se o jeden z hlavních zdrojů síly členského státu,“ říká Kaniok.

Samotné volby do Evropského parlamentu jsou ale pro českou politickou scénu spíše druhořadé, i když letos se to zřejmě změní. „Je více srozumitelných evropských témat, která jsou navíc dost polarizační (Green Deal a jeho dopady, migrace, role EU ve válce na Ukrajině), plus lze čekat, že opozice nasadí všechny síly a zdroje, aby letošní volby prodala jako referendum o vládě. Mobilizační snahy tak budou veliké a myslím si, že se to odrazí ve vyšší účasti, větším zájmu médií a atraktivnější kampani,“ dodává Kaniok.

Ilustrační foto: Pexels.com