Sdílejte

Tiskové zprávy

Senát hostil konferenci SYRI o mladých lidech

06.05.2025

Už potřetí hostil hlavní jednací sál Senátu Parlamentu České republiky konferenci Národního institutu SYRI. Jejím dnešním tématem byly problémy mladých lidí. Vědecká zjištění prezentovali experti mezi zástupci ministerstev, politiky, odborníky na oblast vzdělávání. V publiku seděli i žáci jedné z pražských základních škol.

Podle prvního místopředsedy Senátu Jiřího Drahoše je důležité, aby se nejen na půdě Senátu prezentovaly hlasy všech generací. „Pokud chceme jako společnost obstát, měli bychom nejen mladým lidem naslouchat, ale dát jim i prostor podílet se na společném dění. Scházíme se dnes, abychom diskutovali, jaké problémy pálí současnou generaci, co jim dává naději, a co bychom měli dělat my politici, aby jejich hlas byl slyšet,“ uvedl Drahoš.

Na dnešní konferenci byli nejen odborníci a politici, ale i žáci jedné z pražských základních škol. Podle státního tajemníka ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Andryse je příjemné vidět, že na konferenci o mladých jsou i mladí lidé. „Nejpodstatnější témata, které společnost řeší, budou zpravidla ovlivňovat život po delší dobu, o to je důležitější reflektovat názor a potřeby těch na které ty kroky dopadnou,“ dodal Andrys, který mj. zmínil že resort před časem zřídil panel mládeže jako poradní orgán ministra školství a tělovýchovy. „Snažíme se témata promítat i do samotného vzdělávacího procesu,“ uvedl Andrys.

Podle prorektora Univerzity Karlovy Ladislava Krištoufka dnešní konference dává důležitý první krok, který pojmenovává problém. Důležité je přiznat si, že ten problém existuje. Mnoho věcí, které se týkají mladých jsou širšími společenskými problémy, které mají nějaká řešení,“ uvedl Krištoufek a jako příklad zmínil otázku bydlení, která s týká celé společnosti.

Národní institut SYRI sdružuje vědce Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Akademie věd. Lídrem vědeckého konsorcia je Masarykova univerzita. Podle prorektora Radima Polčáka institut řeší systémová rizika. Ty spočívají mj. i v tom, že se na některé situace různé generace dívají různým pohledem. „Měli bychom se radovat už jen ze skutečnosti, že se o těchto problémech můžeme bavit,“ uvedl Polčák.

Dnešní program uzavřela panelová diskuze, která se snažila najít řešení, jak posílit hlas mladých ve veřejném prostoru. V debatě často zaznívalo, že jedním z problémů je nedostatečná motivace. Mladí lidé mají většinou pocit, že jejich hlas nic nezmění. Podle výkonné ředitelky iniciativy Díky, že můžem Báry Stárek je pro mladé lidi nejdůležitější nástroj aktivismus jako takový. Jako příklad zmínila rok 1989, Milion chvilek pro demokracii nebo iniciativu Fridays for Future. Společně s ní o příčinách, řešení a případných změnách v Senátu diskutoval politolog Aleš Michal, vedoucí Oddělení politiky mládeže MŠMT Jana Ticháčková, expert na vzdělávání Roman Švaříček. Debatu moderovala Petra Guasti ze SYRI.