Tiskové zprávy
České zdravotnictví čelí novým velkým výzvám. Velkou zatěžkávací zkoušku obyvatelstvu a celému sektoru přinesla pandemie COVID-19. Jsou tu ale i nové okolnosti, česká populace stárne, což se už nyní projevuje ve struktuře výjezdů záchranných složek. Novou situaci přináší i klimatická změna. Jaké jsou vlastně bariéry přístupu ke zdravotním službám, tím se bude zabývat výzkumná skupina SYRI kolem Michala Koščíka z Masarykovy univerzity.
„Klíčovou hodnotou v naší oblasti je zdraví a dobrá pohoda obyvatelstva, která je se zdravotním stavem populace spojená tenkou nití,” uvedl Koščík, jehož tým expertů se chce zaměřit na bariéry k přístupu ke zdravotním službám.
„Ty mohou být na straně obyvatelstva. Tady mám na mysli například nedostatek času, informací, nedostatek důvěry. Bariéry jsou ale i na straně zdravotnického systému, kterému chybí personál. Problémem ale může být i diskriminace nebo nepřipravenost na demografickou změnu,” upozorňuje vědec.
Odborníci mají v současné době poměrně dobré informace o nemocech těch, kteří přijdou k lékaři a do nemocnic. “V této souvislosti chceme hledat důvody, proč někteří lidé své zdravotní problémy neřeší a nebo je řeší až moc pozdě. Zda jsou to důvody ekonomické, časové, nebo zda prostě chybí zdravotní gramotnost či důvěra. Za pomocí psychologů a behaviorálních ekonomů chceme přinést nápady, jak tyto lidi pošťouchnout směrem ke správnému kroku, kterým, je například screening a jiná preventivní opatření,” uvedl Koščík.
Vědci SYRI ale budou take hledat problémy na straně zaměstnavatelů. “Budeme se zamýšlet nad otázkou, jestli je elektronizace tím správným pošťouchnutím, nebo naopak bariérou, která méně vzdělané ještě víc odradí,” uvedl Koščík.
Česká lékařská komora (ČLK) dlouhodobě upozorňuje na nedostatek zdravotnického personálu, kterému čelila už před epidemií a který se neustále prohlubuje. Také tímto problémem se budou vědci SYRI zabývat. “Budeme se zamýšlet nad tím, proč ze zdravotnictví odcházejí lidi ve svých nejlepších letech. Myslíme si, že tento problem není jen o penězích, protože nejčastěji odcházejí sestry s dvěma dětmi,” uvedl Koščík.
Zařazení: vedoucí výzkumné skupiny
+420 725 914 824 +420 549 493 312 koscik@med.muni.cz Lékařská fakulta MU