Sdílejte

Tiskové zprávy

Politolog: Zemanova dekáda přinesla hlavně problémy

08.03.2023

Dnešním dnem končí dekáda, po kterou stál v čele českého státu jako prezident Miloš Zeman. Podle politologa Národního institutu SYRI Lubomíra Kopečka si bude historie jeho dvě funkční období pamatovat jako velmi problematická. Obsahovala totiž prolamování ústavních mantinelů. Zeman také silně zpochybňoval českou příslušnost k Západu a rozděloval společnost.

Podle Kopečka se na Zemanově prezidentství dá najít pozitiv jen minimum a převažují negativa. „Za prvé bych zmínil prolamování ústavních mantinelů a jako příklad uvedu jmenování Rusnokovy vlády v roce 2013 bez dohody s parlamentními stranami, když charakterem šlo o prezidentskou vládu. Druhý moment je spojený s dělením společnosti. Miloš Zeman svou politickou strategii hodně postavil na tom, že mobilizoval proti svým odpůrcům a vybíral si určité konkrétní terče. Třetí důležitý moment je zpochybnění české příslušnosti k Západu,“ uvedl Kopeček, který kromě SYRI působí na Masarykově univerzitě.

Miloš Zeman v podstatě až do začátku války na Ukrajině orientoval Hrad směrem na východ směrem k Rusku a Číně. „U postoje k Rusku je důležité, že v roce 2013 jeho prezidentskou kampaň organizovali a financovali lidé, kteří byli spojeni s obchodováním směrem na východ,“ uvedl Kopeček.

Značný politický kapitál investoval končící český prezident i do vztahů s Čínou a jejím průmyslem. „Když se na to díváme s odstupem času, tak ze slibovaných investic nebylo nic a v zásadě je to asi největší pasivum jeho prezidentství, kdy se ukázalo, že ekonomická diplomacie nefunguje,“ uvedl Kopeček. Podle politologa má Zeman oproti jiným českým prezidentům jeden velmi zvláštní rys osobnosti, který spoluvysvětluje jeho zahraničněpolitickou orientaci. „Má rád gigantomanické, velkolepé záležitosti, typicky stavby, které se najdou v Rusku, v Číně, tedy v prostoru, který leží na východ od Česka,“ uvedl Kopeček.

Zeman podle něj postavil značnou část své strategie na konfrontaci, polarizaci, rozdělování české společnosti, což s výkonem prezidentské funkce konvenuje velmi problematicky. „Prezident by měl spíš spojovat než rozdělovat,“ dodal Kopeček.

Kontakt

Prof. Lubomír Kopeček Ph.D.

Zařazení: Seniorní výzkumník
+420 549 494 331 kopecek@fss.muni.cz  Katedra politologie, Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity