Sdílejte

Tiskové zprávy

Pavel je favoritem, kampaň bude před druhým kolem negativní

16.01.2023

Před druhým kolem prezidentské volby bude hrát velkou roli negativní kampaň, kterou lze očekávat zejména od volebního týmu Andreje Babiše. Podle politologa SYRI Lubomíra Kopečka rozhodne, jestli zabere jeho už nyní patrná snaha vykreslující Petra Pavla jako nezkušeného, komunistického rozvědčíka, reprezentanta asociální vlády či kandidáta lobbisty Koláře. Petr Pavel ale podle něj zůstává i tak favoritem, což odrážely všechny předvolební průzkumy.

„Strategií kampaně Andreje Babiše bude demobilizovat alespoň některé voliče Petra Pavla a také Danuše Nerudové a dalších kandidátů, kteří Pavla podpořili. Bude se snažit, aby nepřišli k volbám voliči, kteří Babiše odmítají,“ uvedl Kopeček.

Kampaň před druhým kolem prezidentské volby, která v podstatě začala už v sobotu odpoledne po vyhlášení výsledků prvního kola, bude vůči Petru Pavlovi negativní. To ale podle Kopečka není nic překvapivého, protože negativní kampaň byla klíčová i u dvou předchozích prezidentských voleb mezi prvním a druhým kolem. „Dá se čekat, že tato kampaň bude vůči Pavlovi používat nějaký chytlavý slogan, například o tom, že je „hrozbou pro mír“,“ uvedl Kopeček.

Negativní kampaň se ovšem zjevně intenzivně povede také proti Andreji Babišovi, ať už s tématy jako jsou jeho spolupráce s komunistickou Státní bezpečností, spornému stylu vládnutí zpochybňujícím liberální demokracii nebo nezvládnutí pandemie covidu 19 v premiérské funkci. Tady se dá podle Kopečka očekávat „hlavně vysoká aktivita Babišových odpůrců na sociálních sítích“.   

Většina neúspěšných kandidátů už generálu Petru Pavlovi vyjádřila svou podporu. To ale nutně neznamená, že se hlasy jejich voličů z prvního kola automaticky přesunou k Petru Pavlovi. Nejzajímavější kvůli svému počtu jsou podle politologa voliči Danuše Nerudové. Podle průzkumů byli převážně mladí a bez nadsázky mnozí nadšení ze své kandidátky. „Průzkumy ukazovaly, že část z nich není ochotná jít v druhém kole volit Petra Pavla a zůstanou doma. Hodně záleží, zda bude Nerudová ochotná pomoct s intenzivní aktivizací těchto voličů, aby znovu přišli k volbám,“ uvedl Kopeček.

Voliči Fischera jsou spíš starší a z katolického prostředí. Je to dobře vidět i na vyšší podpoře v některých tradičních jihomoravských a východomoravských oblastech. „U nich je pravděpodobnost, že půjdou k volbám určitě větší, ale je otázka, jestli některým nebude bližší Babiš se svými sociálními apely než Pavel,“ uvedl Kopeček.

Kampaň Petra Pavla se před druhým kolem zřejmě výrazně soustředí na vyvracení dezinformaci a polopravd. Celkově má podle Kopečka Pavel lepší předpoklady uspět, než měl před pěti lety Jiří Drahoš proti Miloši Zemanovi. „Vzhledem k Pavlově kariéře a důrazu na řád půjde před druhým kolem mnohem hůř vykreslovat jej coby zástupce liberálního světa a „pražské kavárny“,“ míní Kopeček. Babišovu výchozí pozici oproti Zemanovi před pěti lety vidí jako slabší, protože se může spoléhat v podstatě jen na sebe, své příznivce, organizační a komunikační zázemí ANO a média svého holdingu.  

 

Kontakt

Prof. Lubomír Kopeček Ph.D.

Zařazení: Seniorní výzkumník
+420 549 494 331 kopecek@fss.muni.cz  Katedra politologie, Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity