Tiskové zprávy
Pandemie covid-19, která začala před pěti lety, prohloubila dlouhotrvající krizi v oblasti novinářské práce. Zvýraznila dopady ekonomické krize žurnalistiky a zátěž ze stále se zvyšujícího pracovního tempa, vyplývá z výzkumů Národního institutu SYRI. Zároveň ale některé redakce začaly reflektovat potřebu péče o duševní zdraví novinářů a novinářek.
Vědci SYRI se na různých úrovních zabývali otázkou, jaký měla pandemie vliv na novinářskou profesi a práci, a zároveň tím, zda a jak se proměňuje důvěra ve veřejnoprávní média.
Data z rozhovorů s novináři a novinářkami ukazují, že pandemie prohloubila dlouhotrvající krizi profese. „Zvýraznila dopady ekonomické krize žurnalistiky a zátěž stále se zvyšujícího pracovního tempa. Není tedy vnímaná přímo jako hlavní ohrožení sama o sobě, ale spíše jako určitý akcelerátor předchozích krizí,“ uvedla Lenka Vochocová ze SYRI.
Některé redakce v pandemické době začaly více reflektovat potřebu péče o duševní zdraví a svým zaměstnancům poskytovaly supervizní či terapeutické služby. Novináři v rozhovorech také zmiňovali význam vzájemné péče o sebe.
Podle Lenky Waschkové Císařové pandemie podpořila v médiích technologický rozvoj, současně ale novinářům ukázala, že technologie nejsou samospásné a je důležité udržovat kontakt tváří v tvář. Pandemie také přispěla k tomu, že redakce postupně mění způsob práce s expertními zdroji.
„Někteří novináři a novinářky zmiňují, že během pandemie začali více promýšlet, komu dát v médiích hlas. Postupně reflektovali pravidlo minimálně dvou nezávislých expertních pohledů jako ne zcela univerzálně použitelné a užitečné a více promýšlejí, zda myšlenkám, jichž je daný expert/expertka nositelem, dávat prostor,“ uvedla Vochocová s tím, že stejně to platí i pro referování o válce na Ukrajině. „Nejenže novináři doplnili počet zdrojů, ale hlavně začali komplexněji přemýšlet o tom, jestli ochota člověka k něčemu se vyjádřit z něj dělá opravdu vhodný zdroj,“ doplnila Waschková Císařová.
Co se týče veřejnoprávních médií, reprezentativní data z období před pandemií, z období pandemie a z doby probíhající války na Ukrajině ukazují, že důvěra v Českou televizi zůstala během krizí v zásadě beze změny. „A to navzdory předpokladu, že v delším krizovém období by důvěra v média měla klesat, protože publika jsou unavena negativitou dlouhodobého krizového zpravodajství, a protože klesají i další typy důvěry, s nimiž je důvěra v média veřejné služby spojena,“ uvedl Jakub Macek ze SYRI. Zároveň se podle něj ukazuje, že stejně stabilní jako samotná důvěra v ČT byly v tomto období i její postojové prediktory, konkrétně postoje k médiím, politické postoje, politická a sociální důvěra.
Zařazení: seniorní výzkumník
+420 549 494 740 jakub.macek@gmail.com jmacek@fss.muni.cz Fakulta sociálních studií MU
Zařazení: seniorní výzkumnice
lenka.vochocova@fsv.cuni.cz Katedra mediálních studií, Institut komunikačních studií a žurnalistiky, Fakulta sociálních věd UK
Zařazení: seniorní výzkumnice
+420 604 177 240 cisarova@fss.muni.cz waschkova.cisarova@gmail.com Katedra mediálních studií a žurnalistiky, Fakulta sociálních studií MU