Sdílejte

Tiskové zprávy

Kopeček: Babišova kampaň překračuje běžné hranice volebních kampaní v Česku

23.01.2023

Nedělní překvapivý příchod do televizní debaty v České televizi podle politologa SYRI Lubomíra Kopečka zjevně vycházel ze strategie znejistět druhého prezidentského kandidáta a současně z předpokladu, že moderátor se při přípravě na debatu soustředí primárně na Petra Pavla a nikoliv na něj. Babišova kampaň od vyhlášení výsledků prvního kola podle politologa především využíváním strachu z války zjevně překračuje běžné hranice volebních kampaní u politika hlavního proudu. Debata v České televizi tomu dala další rozměr.

„Při Babišově vnímání České televize jako nepřátelského prostředí dávala strategie přijít jako překvapení smysl a minimálně částečně vyšla. Tím, že by nepřišel, otevřel by prostor pro monolog Petra Pavla s moderátorem, což byla situace, která nastala v minulých volbách u dvou televizních debat mezi 1. a 2. kolem. Do těch tehdy nešel Jiří Drahoš, který tím otevřel volné pole pro monolog Miloše Zemana, čímž napomohl jeho znovuzvolení,“ uvedl Kopeček. Ten se zároveň nedomnívá, že Babišovo skandální vyjádření o nepomoci spojencům v NATO v případě napadení podstatně zhorší jeho prezidentské šance.

„Toto vyjádření je sice v ostrém rozporu se zakotvením Česka v NATO, ale zapadá do obsahu jeho kampaně před druhým kolem, která se nese v duchu zpochybňování proukrajinského postoje Česka a pléduje pro usmiřování s Ruskem. Babiš tím cílí zjevně na voliče, kteří prozápadní orientaci Česka nepreferují,“ uvedl Kopeček.

Babiš podle něj aktuálně otázku, co bude po volbách, pokud by byl zvolen prezidentem, neřeší. „Zaměřuje se jen na snahu za každou cenu ve volbách uspět, i když to může mít dopad na jeho důvěryhodnost mimo Česko i důvěryhodnost této země,“ dodal Kopeček.

Kontakt

Prof. Lubomír Kopeček Ph.D.

Zařazení: Seniorní výzkumník
+420 549 494 331 kopecek@fss.muni.cz  Katedra politologie, Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity