Sdílejte

Tiskové zprávy

Komunální a senátní volby přinesly posílení ANO, žádné zemětřesení ale neznamenají

25.09.2022

Komunální volby a první kolo senátních voleb přinesly na české politické scéně posílení Hnutí ANO. Do hlasování se promítly i momentální nálady ve společnosti související s energetickou krizí. Přestože opozice v senátu zřejmě posílí, výsledek voleb ale žádné zemětřesení neznamená a v senátu si vládní koalice svou výraznou převahu udrží, říká politolog z Národního institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) Lubomír Kopeček.

Hnutí ANO získalo hned v prvním kole jednoho senátora, dalších sedmnáct jejich kandidátů postoupilo do druhého kola. „Znamená to úspěch a velmi pravděpodobné posílení, o tom není sporu. Na druhou stranu to ale není žádná revoluce. I když se klub ANO v senátu po druhém kole rozroste, největší klub si podrží ODS s TOP 09,“ uvedl Kopeček s tím, že výsledek vládních stran v prvním kole senátních voleb neznamená oslabení. Asi dvacet kandidátů, kteří jsou s vládními stranami více či méně spojení a jdou do druhého kola, znamená podle Kopečka ve stávající klesající důvěře ve vládu spíše úspěch.

Víkendové volby podle politologa přinesly zjevný nárůst populistických a extremistických hlasů. Ostatně na polarizaci společnosti a české politické scény vědci SYRI už v minulých týdnech poukazovali. „Hlavní nosič vzestupu podpory ANO je, že se mu částečně povedlo změnit volby v hlasování o vládě. Výsledek se dá číst jako omezený úspěch ANO. Ovšem není to žádné zemětřesení,“ uvedl Kopeček, který na podobné vyznění voleb už před hlasováním upozorňoval s tím, že cílem opozice je vládu co nejvíce oslabit a ukázat její slabou podporu veřejnosti.

Energetická krize, vysoká inflace a stoupající ekonomická nejistota má na aktuálních náladách ve společnosti významný podíl. „Pokud by byly volby za dva tři měsíce, byl by úspěch ANO pravděpodobně ještě výraznější. Tím, že se jednou za dva roky obměňuje jen třetina Senátu, tak to brzdí radikální proměnu této komory parlamentu,“ uvedl Kopeček.

Kromě ANO posílila i SPD, jejíž dva zastupitelé mají podporovat novou koalici v Plzni, kterou povede Hnutí ANO. Podle Kopečka sice SPD posílila, jako samostatná formace ale do vzniku koalic příliš promlouvat nebude. „Nedovedu si představit, že by se stali běžnou součástí městských rad ve velkých krajských nebo okresních městech. Na to byla SPD v minulosti na komunální úrovni příliš izolovaná,“ uvedl politolog SYRI.

Kontakt pro bližší informace: prof. PhDr. Lubomír Kopeček, Ph.D., email: kopecek@fss.muni.cz

Kontakt

prof. Lubomír Kopeček Ph.D.

Zařazení: seniorní výzkumník
+420 549 494 331 kopecek@fss.muni.cz  Katedra politologie, Fakulta sociálních studií MU