Tiskové zprávy
Zefektivnit české zdravotnictví pomocí nových elektronických nástrojů včetně umělé inteligence má za cíl nový projekt brněnských vědců z Masarykovy univerzity a Masarykova onkologického ústavu ve spolupráci s inovativními firmami. Hlavním úkolem je posílit datově podložené rozhodování v oblasti prevence a poskytování zdravotní a sociální péče a připravit eHealth programy pro podporu zdravotního stavu různých populačních skupin. České zdravotnictví má přitom podle odborníků právě v digitalizaci velké rezervy. Tlak na finanční a lidské zdroje mj. zvyšuje také stárnutí populace a nárůst civilizačních onemocnění.
„Budeme analyzovat zdravotní stav stárnoucí populace v České republice a jeho dopady na sociální systémy. Konkrétně pak na výdaje na zdravotní a sociální péči, trh práce a další oblasti. Cílem je také vzdělávání, prevence a intervence, abychom pomohli snížit výskyt civilizačních a duševních onemocnění v české populaci. Výsledky projektu budou užitečné pro vytváření efektivních politik ve zdravotnictví a sociální péči,“ uvedl Petr Hlaďo z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity, který pětiletý projekt, financovaný Technologickou agenturou ČR, vede.
Projekt má dvě linie. V jedné vznikne inovativní eHealth systém, který má potenciál měnit organizaci veřejného zdraví a zvýšit jeho dostupnost, druhá linie je zaměřená na mikrosimulace. „Modulární eHealth systém pomůže zrychlit intervence lékařům i sociálním pracovníkům. Díky této novince už nebudou muset složitě hledat IT firmu a zbytečně utrácet veřejné peníze. Systém nabídne na jednom místě nástroje na přípravu vzdělávacích, preventivních a intervenčních programů pro pacienty a klienty. Takové řešení na trhu chybí a očekáváme velký zájem ze strany nemocnic, soukromých lékařů i zdravotních pojišťoven,“ uvedl Miroslav Světlák z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity s tím, že projekt propojí vědce z různých oborů přírodních i humanitních věd.
Odborníci z Ekonomicko-správní fakulty MU budou paralelně pracovat na vývoji mikrosimulačního modelu, který pomůže predikovat zdravotní stav české populace. Podobný přístup se osvědčil v zahraničí a přispívá k lepšímu rozhodování veřejného sektoru u populace starší 50 let. „Adaptace tohoto modelu do českého prostředí usnadní odhad společenských přínosů a nákladů vybraných intervencí, včetně jejich dlouhodobých dopadů na kvalitu života, produktivitu a zdravotní náklady. Budeme spolupracovat s experty z USA a Itálie a používat pokročilé ekonometrické metody a metody strojového učení,“ uvedl Jakub Hlávka ze SYRI a Masarykovy univerzity.
Využívat nejnovější trendy včetně umělé inteligence je jedním ze základních cílů projektu. Vědci z Fakulty informatiky MU se budou zabývat vývojem digitálních asistentů založených na jazykových modelech. „Tito asistenti budou k dispozici jak tvůrcům vzdělávacích programů, tak i jejich koncovým uživatelům, tedy pacientům. AI ve výsledku zodpoví jakékoli dotazy, případně také doporučí relevantní související zdroje na základě jejich osobních potřeb a preferencí,“ uvedl Vít Nováček z Fakulty informatiky MU.
Konkrétní výsledky od projektu očekává také Masarykův onkologický ústav, který se bude zaměřovat nejen na možnosti vývoje eHealth systému a jeho využití v oblasti onkologické prevence, podpory nemocných a pečujících osob, ale také napříč lékařskými specializacemi. „Věříme, že eHealth platforma odstartuje revoluci v angažování lidí do péče o své vlastní zdraví a více je ‚vtáhne do hry‘. Pro zásadní změnu v rozvoji systému zdravotnictví už nemůžeme zůstat u toho, abychom pořizovali jenom další sofistikované přístroje nebo drahé léky, ale je potřeba se více soustředit na to, jak více využívat možností, které nám otevírají digitální technologie a jejich využití v každodenním životě,“ uvedl Jiří Šedo z Masarykova onkologického ústavu.
Na projektu se podílí i dvě inovativní firmy – Bindworks s.r.o. a Debono Interactive s.r.o. „Díky spolupráci s odborníky můžeme přinášet digitální inovativní řešení nejen v jednotlivých zdravotnických zařízeních, ale i na celostátní a mezinárodní úrovni. Tento projekt nám otevírá dveře k tomu, abychom podpořili efektivnější rozhodování a zavedli moderní eHealth řešení pro prevenci a péči o pacienty napříč celým zdravotním systémem,“ uvedl Vít Svojše ze společnosti Bindworks.
Více o projektu DECIDEHealth: https://www.muni.cz/vyzkum/projekty/72746
Zařazení: seniorní výzkumník
+420 549 493 520 hlado@phil.muni.cz Ústav pedagogických věd Filozofické fakulty MU