Sdílejte

Tiskové zprávy

Hlavní témata eurovoleb mají polarizující charakter

27.05.2024

Blížící se volby do Evropského parlamentu jsou pro českou společnost stále spíše druhořadými. Novinkou je ale skutečnost, že snad poprvé v kampani dominují celoevropská témata, nikoliv pouze ta domácího významu. Jedná se hlavně o migraci, respektive migrační a azylovou politiku EU a plánované změny ekonomiky EU v rámci tzv. Green Dealu. Tato témata lze přitom vnímat jako polarizující, upozorňuje expert Národního institutu SYRI Tomáš Cirhan.

Vědec, který dlouhodobě žije v Nizozemsku, nabízí srovnání i se zahraničím. Vedle zmíněných témat rezonuje v Evropě například otázka dostupnosti bydlení či bezpečnostní situace v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině.

„V řadě zemí, například v Nizozemsku, v kampani výrazně rezonuje právě otázka azylové politiky a migrace obecně, což je téma, které přímo nahrává krajně pravicovým populistickým stranám. V případě Nizozemska se jedná o Stranu pro Svobodu Geerta Wielderse, v Německu na podobné naladěné rétorice funguje Alternativa pro Německo,“ uvedl Cirhan.

V Rakousku téma migrace pomáhá Svobodné straně Rakouska, která je podobně jako Wieldersova strana v Nizozemsku v průzkumech první. „Předpokládám, že hlavní změnou, které tyto volby do evropské politiky přinesou bude úspěch těchto typů stran v řadě zemí Evropské unie. Na to, jaká rizika, tato změna přinese pro politický systém si budeme muset ještě počkat, reálně se ale jedná o velmi výraznou změnu na evropské úrovni,“ upozorňuje Cirhan.
 
Obě hlavní témata, tedy migrační politika i Green Deal, mají podle vědce silně polarizujicí potenciál, který se řada stran i v České republice snaží využít. „Ohledně Green Dealu se v ČR výrazně profiluje například koalice Přísahy a Motoristů, kteří si na odmítání zelené politiky na evropské úrovni úspěšně postavili celou kampaň. Silně proti Green Dealu i migračnímu paktu se vyjadřuje i hlavní favorit voleb hnutí ANO,“ uvedl Cirhan.

I přes nová témata podle něj nadcházející volby do Evropského parlamentu lze označit jako druhořadé. Volební účast se odhaduje pod 40 procent. Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Kontakt

Tomáš Cirhan M.Sc., Ph.D.

Zařazení: juniorní výzkumník
+420 720 415 533 tomas.cirhan@fsv.cuni.cz  Faculteit der Sociale Wetenschappen, Instituut Politieke Wetenschap