Česká populace stárne a podíl populace starší 65 let v České republice vzroste podle demografů do roku 2050 z cca 20 % na 30 %. To povede k vyšší nemocnosti typické pro seniorskou populaci a zvýší zátěž na zdravotní systém, což vyžaduje restrukturalizaci péče směrem k terénním službám, domácí péči a posílení role praktických lékařů, upozorňuje Dominika Tóthová z Národního institutu SYRI a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. V novém projektu se bude podílet na hodnocení kvality domácí péče založené na case managementu a telemedicíně, jejíž význam se zvyšuje.
„Do budoucna je evidentní, že nárůst počtu nemocných bude stále větší a současné kapacity v nemocnicích to nemohou zvládnout. Řešením je posílení role domácí péče využívající nové metody a technologie, která ale nemá standardizovaný systém hodnocení kvality, což brání jejímu rozvoji,“ upozorňuje vědkyně. Zbytečné hospitalizace může snížit efektivní zapojení telemedicíny, asistivních technologií a case managementu. Podobně mohou tyto kroky zvýšit soběstačnost pacientů a zlepšit koordinaci zdravotní a sociální péče.
Výzkumný tým se bude zabývat otázkami, jak je domácí péče založená na telemonitoringu, case managementu apod. oproti standardní domácí péči efektivní, zda přináší pacientům lepší kvalitu života a jaké úspory může znamenat pro zdravotní systém.
Projekt si klade za cíl zvýšit kvalitu, dostupnost a efektivitu domácí péče jako plnohodnotné součásti zdravotního systému. Vědci budou ověřovat nový model domácí péče v 5 krajích ČR. Na projektu se podílí 5 poskytovatelů lůžkové péče a 32 poskytovatelů domácí péče, kteří budou spolupracovat s 320 pacienty a 70 neformálními pečujícími. Hlavním výstupem bude analýza efektivnosti nákladů, která poskytne data pro budoucí strategická rozhodnutí o rozvoji domácí péče.
Výsledky projektu, do nějž se zapojí i výzkumný tým HEPII včetně některých členů, kteří se podílí i na aktivitách SYRI, budou využitelné především pro zdravotní pojišťovny a plátce, kteří potřebují efektivně řídit financování zdravotnických služeb. Dále pak pro poskytovatele zdravotní péče, kteří chtějí optimalizovat své služby a efektivněji alokovat zdroje, tvůrce zdravotní politiky a v neposlední řadě pro pacienty a jejich rodiny.
Projekt realizovaný Národním centrem ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, zřízeným Ministerstvem zdravotnictví, představuje klíčový krok k modernizaci zdravotní péče v ČR. „Výsledky mohou být zásadním podkladem pro tvorbu zdravotní politiky, která bude reflektovat potřeby stárnoucí populace a udržitelnost zdravotního systému,“ dodává Tóthová.
Zařazení: juniorní výzkumnice
+420 549 497 438 dominika.tothova@econ.muni.cz Ekonomicko-správní fakulta MU