Sdílejte

Tiskové zprávy

Chytilek: Vyhrocenost kampaně Babišovým protikandidátům neprospěje

29.11.2022

Dvoukolový systém aktuální prezidentské volby bude možná kultivovat negativitu kampaně. Hlavním protikandidátům Andreje Babiše, kterými jsou podle aktuálních průzkumů Petr Pavel a Danuše Nerudová, se vyhrocenost v prvním kole nevyplatí, upozorňuje politolog SYRI Roman Chytilek. Do kampaně podle něj zasáhne i pandemie.

Podle Chytilka je boj mezi Babišem, Pavlem a Nerudovou v současné době otevřený a vyhrát může kdokoliv z nich. „Kandidáti se musí už nyní pečlivě zamýšlet, jaké důsledky bude mít jejich kampaň před prvním kolem pro celkový výsledek. Nerudová s Pavlem nemůžou udělat větší chybu, než že se do sebe pustí,“ uvedl Chytilek, který upozorňuje, že strategie před jednotlivými koly musí být odlišné.

Dvoukolový systém podle politologa SYRI a Masarykovy univerzity ovlivňuje kampaň zásadním způsobem. Kandidáti musí velmi pečlivě zvažovat míru negativity své kampaně. „V tom prvním je důležité získat dost hlasů, abyste postoupili. Kandidáti často volí strategii, kdy se snaží vymezovat vůči relativně ideově příbuznému uchazeči. V druhém kole ale cílíte na nadpoloviční většinu voličů, takže potřebujete i jeho hlasy. Tento moment je pro Nerudovou a Pavla obrovské dilema,“ uvedl Chytilek s tím, že negativním rysem volebního systému jsou zároveň pobídky k demobilizaci voličů.

Chytilka zaujalo, že Pavlova kampaň je zatím velmi málo zaměřená na mladé voliče. „Pokud jde o volební účast, jsou samozřejmě méně spolehliví, na druhou stranu jich je tolik, že nejdou ignorovat,“ uvedl Chytilek.  U bývalého premiéra vidí Chytilek jako jeho případnou strategii pro druhé kolo demobilizaci příznivců druhého tábora. „Pokud volební účast výrazně klesne, jeho příznivci se nikam neztratí a začíná to být pro něj zajímavé. Můžeme se těšit na kampaň, která se bude snažit přesvědčit část voličů o tom, že není třeba v druhém kole jít k volbám, protože tam není žádné menší zlo, ale dva nepřijatelní kandidáti,“ uvedl Chytilek

Do kampaně se podle něj v Babišově osobě vrátí i pandemie. „Důvodem je skutečnost, že v té době ztělesňoval systém, vládní autoritu. Teď naopak kriticky potřebuje dostat k volbám i radikální protestní voliče s nemainstreamovými názory na témata jako je Rusko nebo očkování. Samotné volby ukáží, zda to pro něj bude řešitelný problém. Určitě čekám i to, že mu tuto věc budou jeho soupeři připomínat více než to, že usiluje mj. o imunitu. Bude to od nich strategičtější,“ dodal Chytilek.

V pořadí třetí prezidentská volba začíná prvním kolem 13. a 14. ledna 2023. Druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. V obou předchozích volbách zvítězil současný prezident Miloš Zeman. Ministerstvo vnitra minulý týden zredukovalo počet kandidátů na devět. Ústavního právníka SYRI Jana Kysely v této souvislosti překvapila vysoká chybovost na petičních listinách dodaných Tomášem Březinou a Karlem Janečkem a na druhé straně značná vstřícnost ministerstva vnitra ke kandidátům podpořeným poslanci a senátory. Pokud se počet kandidátů registrovaných ministerstvem vnitra už nezmění, půjde o stejný počet jako v letech 2013 a 2018, tzn. devět.

Kontakt

doc. PhDr. Roman Chytilek Ph.D.

Zařazení: Vedoucí výzkumné skupiny
+420 549 494 235 +420 602 965 027 chytilek@fss.muni.cz Katedra politologie, FSS MU