Sdílejte

Tiskové zprávy

Česko stárne, za pár dekád budou senioři tvořit třetinu populace

Česká populace stárne a tento trend bude ještě několik dekád pokračovat. Statistiky jasně prokazují, že vrchol současného demografického vývoje nastane někdy mezi roky 2050 a 2060, kdy bude předpokládaný podíl seniorů ve věku 65 let a starších tvořit 30 procent populace. Česká společnost na tuto situaci není zatím připravená. Navíc na seniory už nyní dopadají některé nové jevy, jako je například klimatická krize, upozorňuje Lucie Vidovićová z Národního institutu SYRI.

„Klimatická krize s sebou nese specifická rizika, která na seniory a seniorky, jejich zdraví a kvalitu života dopadají obzvlášť tíživě,“ říká vědkyně. Společně s kolegy připravila český překlad příručky, kterou vytvořila významná mezinárodní organizace HelpAge International.

Příručka je určená zejména humanitárním pracovníkům a krizovým manažerům, ale těžit z ní mohou i pracovníci integrovaného záchranného systému a další lidé, kteří se v rámci své praxe setkávají se seniory a seniorkami. Příručka pojednává o rizicích, kterým jsou senioři v krizových situacích vystaveni, a nabízí klíčová opatření, která mají za cíl snížit jejich dopady zejména na křehkou část seniorské populace.

Na úvod popisuje některé obecné obavy, ke kterým patří třeba i další směřování k tržní ekonomice. S tím souvisí úpadek tradičních sociálních a kulturních hodnot, což vede k tomu, že starší lidé jsou rodinou, komunitou i celou společností odsouváni na okraj a někdy i zcela opuštěni.

„Reálná situace seniorů je nezřídka v rozporu s obecným přesvědčením, že se o ně vždycky někdo postará. Pokud jsou starší lidé vyloučeni svými vlastními komunitami a rodinami, mohou se dostat do izolace a v těch nejkrizovějších situacích se ani nemusí dozvědět, že je jim k dispozici podpora nebo humanitární pomoc,“ upozorňuje Vidovićová. Starší osoby podle ní ale nelze považovat za zranitelnou skupinu jako celek. Určitým projevem ageismu ovšem je, že specificky seniorská problematika chybí při nastavování ochrany obyvatelstva pro případ nejrůznějších krizí, ať už zdravotních, klimatických nebo bezpečnostních, kterým s rostoucí měrou čelíme i ve střední Evropě.

Odborníci ale o přístupech tzv. „přátelských každému věku“ (age-friendly) nemají dostatek informací, humanitární programy nejsou přizpůsobeny specifickým cestám, jak senioři plní své potřeby, konzultace s nimi probíhají jen minimálně a jejich schopnost aktivně se podílet na znovuobnovení je ignorována. „Také z tohoto důvodu je nyní dostupný na webu www.syri.cz manuál, který má pomocí velmi konkrétních a praktických opatření identifikovat a snižovat rizika pro obzvláště křehké seniory,“ uvedla Světlana Nedvědová ze SYRI.

Manuál v originále připravila společnost HelpAge International, která je sekretariátem celosvětové sítě organizací prosazujících právo všech starších lidí na důstojný, zdravý a bezpečný život. Národní institut SYRI je virtuální vědecký hub, rozdělený do devíti výzkumných skupin. Vědkyně Vidovićová a Nedvědová pracují ve skupině, která se zabývá efektivitou zdravotního systému.

Odkaz na příručku: https://www.syri.cz/data/uploadHTML/files/PUBLIKACE/starsi-lide-v-nouzovych-situacich.pdf
Foto: Pixabay

Kontakt

Mgr. Lucie Vidovićová Ph.D.

Zařazení: Seniorní výzkumnice
+420 549 497 587 vidovicova@fss.muni.cz Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity