Tiskové zprávy
V minulosti platilo, že se oběti sexuálního násilí bojí ozvat, dnes je tomu už jinak. „Ochota obětí nahlásit sexuální násilí souvisí s jejich důvěrou, že případ bude spravedlivě prošetřen. V minulosti se takové záležitosti hojně zametaly pod koberec, oběti byly zpochybňovány a zesměšňovány. Věděly, že když případ nahlásí, je velká pravděpodobnost, že se celá kauza otočí proti nim. To se dnes mění,“ říká Jarkovská.
Rozsudek jako je ten aktuální v případě psychiatra Cimického a dříve politika Feriho dává podle vědkyně signál, že sexuální násilí je vážný zločin a obvykle nemá formu přepadení v parku. Že je v něm často přítomno zneužití moci či popularity. „Sex bez souhlasu je znásilnění, bez ohledu na to, jak zajímavý a úspěšný člověk ho páchá,“ uvedla Jarkovská.
Mění se i legislativa, která začne platit od ledna a mění definici znásilnění. Novela je postavená na zásadě, že „ne znamená ne“. Podle vědkyně jde o krok správným směrem. „Původně totiž definice znásilnění pracovala pouze s nucením k sexu násilím či pod pohrůžkou násilí. Pokud někdo někoho nutil k sexu manipulací, zneužíval svého postavení či problematické situace oběti, k splnění zákonných definičních znaků znásilnění to nestačilo. Nová definice popisuje znásilnění jako soulož vykonanou proti seznatelné vůli, to právě znamená sex, se kterým jste nesouhlasili bez ohledu na to, zda vám někdo hrozil, že vám fyzicky ublíží či ne,“ dodala Jarkovská.
Nesouhlas s pohlavním stykem oběť už podle novely nemusí projevit pouze slovem, ale stačit může i gesto, pláč nebo zaujetí obranné pozice.