Tiskové zprávy
Dnešním dnem uplynul rok od začátku fungování Národního institutu SYRI. Konsorcium spojuje vědce Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Hlavy všech těchto tří institucí činnost SYRI hodnotí velice pozitivně. Oceňují mimo jiné unikátnost institutu, která spočívá mimo jiné v jeho záběru. Podle rektora Masarykovy univerzity, která je lídrem vědeckého konsorcia, Martina Bareše má česká věda stovky pracovišť, ale jen málokteré jako SYRI dělá vědu takřka v přímém přenosu.
Rychlá a užitečná věda je krédem institutu, který se dotýká vysoce aktuálních témat. Příkladem je mimo jiné analýza dopadů války na Ukrajině na českou společnost. „SYRI je v mých očích představitelem systematické podpory a významu důležitosti společenskovědního výzkumu. Jsme nesmírně rádi, že tento projekt můžeme koordinovat,“ uvedl Bareš.
Podle rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové spočívá unikátnost institutu především v obrovském záběru, který je schopný institut obsáhnout. „Socioekonomická témata jsou pro nás stále více aktuální a je nutné je nejen zkoumat, ale také vyhodnocovat a dělat konkrétní závěry a vydávat doporučení,“ uvedla Králíčková podle které praktické uplatnění nasbíraných dat a jejich aplikace na běžný život může ukázat široké veřejnosti, že jsou společenské vědy nesmírně potřebné a prospěšné celé naší společnosti.
„Obzvlášť v současné době, kdy se ukazují humanitní obory na vysokých školách jako silně podfinancované, je nezbytné, abychom ukázali jejich skutečný a bohužel často podceňovaný význam. Ať už je to pandemie, válka, zadluženost nebo inflace, vidíme naprosto jasně, že socioekonomické problémy dopadají na celou společnost. A právě tyto obory nám mohou pomoci se s nimi do budoucna lépe vypořádat,“ uvedla Králíčková.
Podle předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové společenské a humanitní vědy nutně potřebujeme, o to víc v časech krize. „Pomáhají nám pochopit myšlení a pocity lidí, jejich životní situaci. Díky nim může stát například lépe cílit pomoc, pochopit, co společnost trápí, co ji rozděluje. Humanitní obory nám také pomáhají uchovat a případně interpretovat v souvislostech naši historii a poučit se z ní. To jsou všechno cesty, jak obrnit naši společnost vůči nenadálým výkyvům a učinit ji odolnou. Nevíme, co nás čeká, ale to neznamená, že se nemůžeme naučit krizím čelit rychle a efektivně. A v tom společenské a humanitní vědy hrají obrovskou roli,“ myslí si Zažímalová, která podle svých slov věří, že SYRI přispěje výrazně ke zvládnutí různých, pro společnost těžkých období v podobě nečekaných výzev typu covid-19, válka na Ukrajině, energetická krize apod. „Je to dobře pro celou společnost,“ dodala.
Kompletní odpovědi vedoucích představitelů jednotlivých institucí zapojených do projektu SYRI najdete v Newsletteru na s. 2 a 3 zde: https://1url.cz/HutHl