Tiskové zprávy
Pohřeb Karla Schwarzenberga bude doprovozen státními poctami. Podle politologa Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity Stanislava Balíka je to zcela na místě. Česká republika má podle něj jen minimum veřejných představitelů, kteří se zasloužili o českou svobodu a demokracii v takové míře, jako zemřelý Karel Schwarzenberg, a to nejen v době, kdy zastával přímo volený zastupitelský (senátor 2004-2010, poslanec 2010-2021) či ministerský (2007-2009, 2010-2013 – byl naším nejdéle sloužícím polistopadovým ministrem zahraničí) post, ale i v dobách předcházejících.
„Karel Schwarzenberg byl jedním z těch, kdo využívali své společenské postavení a schopnosti k pomoci československému disentu. Ve prospěch budoucí svobody a demokracie v Československu vystupoval jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva od osmdesátých let, jako blízký spolupracovník prezidenta Václava Havla byl těsně spojen s měsíci a roky po listopadových událostech,“ uvedl Balík.
Pohřeb se státními poctami patří k několika typům státních ceremonií, jimiž se udržuje kontinuita společnosti. „Ukazuje se jím, že společnost je víc než náhodný soubor aktuálních jednotlivců, ale že odněkud vychází a někam směřuje. V českém případě se přirozeně nabízí prostor katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která koneckonců nepatří podle soudního rozsudku katolické církvi, ale je majetkem státu. Své místo při takovém obřadu mají i další státní symboly, přítomnost nejvyšších státních představitelů apod. Jde o jeden ze způsobů, jak projevit vděčnost zesnulému za to, co pro stát a společnost vykonal,“ dodal Balík.
Zařazení: seniorní výzkumník
+420 775 570 804 balik@fss.muni.cz Katedra politologie, Fakulta sociálních studií MU