Sdílejte

Tiskové zprávy

Argentina: Milei vyhrál, co se mu ale podaří prosadit, zůstává otázkou

20.11.2023

Před několika hodinami skončilo druhé kolo ostře sledovaných voleb v Argentině. Javier Milei v něm nakonec porazil svého soupeře Sergio Massu a stane se příštím prezidentem jedné z největších zemí Latinské Ameriky. Podle politologa Národního institutu SYRI Jaroslava Bílka bude nyní zajímavé sledovat, co Milei ze svého politického programu dokáže prosadit. Jeho situaci totiž bude komplikovat fakt, že se nemůže opřít o mnoho politických spojenců a ve své pozici bude značně osamocen.

Argentinské volby přinesly zajímavé politické klání, protože se v něm utkali dvě velmi odlišné politice koncepce. Na jedné straně stál Sergio Massa, který symbolizuje tradiční politickou třídu v Argentině. „Nejen, že patří k vládnoucím peronistům, ale navíc je i tradičním politikem. Ačkoliv se jeho straně poslední roky vládnutí příliš nedaří a třeba inflace dosahuje v Argentině letos znovu závratných výšek, tak se mu nakonec oproti předpokladům podařilo první kolo voleb těsně vyhrát,“ uvedl Bílek.

Milei byl mimo Argentinu vzhledem ke své excentrické povaze známější. „Profesí je ekonom, ale většina lidí si asi pamatuje spíše, že působil jako učitel tantrického sexu, nechal si naklonovat svého psa anebo by povolil prodej tělesných orgánů. Oproti svému protikandidátovi za sebou nemá signifikantní politickou zkušenost ani silnou politickou stranu.  Ze své nevýhody se však Milei snažil udělat výhodu a image politického outsidera notně přiživoval svým působením v médiích a na sociálních sítích,“ uvedl Bílek. Mnoho pozorovatelů budoucího argentinského prezidenta přirovnává k politikům jako je Donald Trump nebo Jair Bolsonaro. Vedle toho postavil kampaň na potřebě osekání byrokracie a vlivu tradičních politiků, což v zemi, dlouhodobě sužované řadou hospodářských těžkostí, asi rezonovalo.

Milei ale není typickým pravicovým populistou. „Označovat ho tedy třeba za argentinského Bolsonara je značně nepřesné. Oproti jiným pravicovým populistům v Latinské Americe totiž neobhajuje minulé vojenské diktatury. V případě argentinské historie se tak odkazuje spíše k neoliberálním reformám ex prezidenta Carlose Menema.  Zároveň občas zapadá, že Milei není jen excentrický řečník horující za ekonomické svobody, ale i relativně úspěšný argentinský akademik a ekonomický expert, takže jeho postoje mohou být poměrně propracované,“ uvedl Bílek.

Podle politologa je podstatné, že argentinské prezidentské volby proběhly v klidu, férově a Sergio Massa už uznal svou porážku. „Nic by tedy nemělo bránit poklidné alternaci u moci, což jistě ocení především voliči, protože jejich země má řadu dlouhodobých problémů, které je třeba řešit. Jestli bude vhodným řešením zrovna přístup, který připravil Javier Milei, je samozřejmě otázkou. Vysoká podpora, kterou ve volbách získal však naznačuje, že voliči jsou ochotní dát jeho nápadům šanci,“ dodal Bílek.

 

Kontakt

Mgr. Jaroslav Bílek Ph.D.

Zařazení: Juniorní výzkumník
jaroslav.bilek@fsv.cuni.cz,  Katedra politologie Univerzity Karlovy