Sdílejte

Ageismus je větší problém než genderová nerovnost. Stáří se stále bojíme

Tiskové zprávy

Ageismus je větší problém než genderová nerovnost. Stáří se stále bojíme

17.04.2023

Diskriminace kvůli vysokému věku je v české společnosti hlouběji zakořeněná než genderová nerovnost, o které se mluví mnohem častěji. Se stářím pracujeme jako se strašákem, bojíme se ho, je to něco, co si ani nechceme připustit, říká socioložka Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity Lucie Vidovićová. Myšlení české společnosti se podle ní ještě může změnit, téma je aktuální například i vzhledem k důchodové reformě.

Česká společnost podle vědkyně pracuje v modelu tří krabic. „Podle něj se v mládí vzděláváme, pak pracujeme a následně bychom měli odpočívat. Tento model je ale chybný, protože postrádáme úvahy o postupném odcházení do penze. Můžeme také trh práce na chvíli opustit a věnovat se třeba pečovatelským povinnostem a dalšímu vzdělávání klidně v šedesáti a potom se do práce vrátit v jiné pozici. Na tom by vlastně nemělo být nic divného,“ uvedla Vidovićová.

Téma stárnutí je nyní vysoce aktuální vzhledem k důchodové reformě. Dochází tak například k paradoxní situaci, kdy přestože je jasné, že odchod do důchodu se bude dál posouvat, hledají lidé starší 50 let práci poměrně obtížně. „Když kolem padesátky vypadnete z trhu práce, tak je to velký stres. To je podle mne věc, kterou můžeme ještě změnit,“ uvedla Vidovićová.

Vědci celý problém popisují pojmem ageismus. Zjednodušeně jde o proces stereotypizování a diskriminace jednotlivců či skupiny lidí na základě jejich věku. Podle Vidovićové je ale problém ještě širší. „V podstatě vyvěrá z fascinace věkem, kterým jsme až svazováni. Jsme v zajetí škatulkování, položku s věkem nemůžeme vynechat v žádném formuláři, pro systém je to důležité číslo. Celkově jde o fenomén, kterému teprve přicházíme na kobylku,“ uvedla Vidovićová.

K pochopení problému si stačí uvědomit, že proces stárnutí začíná už narozením a je každodenní a nemá smysl se před ním snažit skrývat, o což se společnost paradoxně snaží. „Pokud se to mu postavíme čelem, tak nemá smysl si stárnutí ošklivit. Je lepší se na to těšit a udělat si nějaké plány, rozfázovat si život. Jako společnost bychom měli otevřít perspektivu, že toto období života můžeme naplnit i řadou radostí,“ uvedla vědkyně, podle které je aktuální diskuze o důchodové reformě jednou z příležitostí, jak se s tématem vyrovnat. „Je to velká příležitost k tomu, abychom se začali více mezigeneračně setkávat a vzájemně se učit tomu, co to znamená být člověk určitého věku,“ dodala Vidovićová.

Kontakt

Mgr. Lucie Vidovićová Ph.D.

Zařazení: Seniorní výzkumnice
+420 549 497 587 vidovicova@fss.muni.cz Fakulta sociálních studií Masarykovy Univerzity