Sdílejte

Představujeme

Práce vědce je podobná té detektivní

05.05.2023

Lucie Vidovićová chtěla být kriminalistkou, na policejní akademii ji sice nevzali, ale vystudovala sociologii a dnes je přední českou expertkou v oblasti sociologie věku a stárnutí. Práce vědkyně je podle ní podobná té detektivní. Je to pronikání do souvislostí v hloubkách, ve kterých se při běžném životě nepohybujeme, říká vědkyně SYRI.

„Věci bereme, jak jsou, ale základní vědecká otázka je - a nemohlo by to být ještě jinak? Sociologie nás přitom stále nutí přemýšlet systémově, jak spolu věci souvisí a že se pohybujeme v obrovské komplexitě. To mne nikdy nepřestane fascinovat. Moje maminka to ale vždycky charakterizuje slovy - už se v tom nešťourej. O tom ale píše i Peter Breger ve svém autobiografii: Jako sociolog nepatříte k těm nejoblíbenějším hostům večírků, protože vás vždycky napadne nějaké no jo, ale...,“ říká Vidovićová.

Jejím hlavním tématem, které zkoumá v rámci SYRI je otázka připravenosti společnosti na různé typy krizí, ve kterých jsou senioři a seniorky výrazně častějšími obětmi. Je to hluboce lidsko-právní téma s řadou velmi praktických souvislostí. „Krize rozlišuji tři podle rozsahu a dopadu: komunitní, regionální a globální. Sleduji například nárůst počtu případů, ke kterým každý měsíc vyjíždí městská policie v našem malém městečku a zahrnují pád osamělého seniora v domácím prostředí, domácí násilí mezi seniory nebo pátrání po ztracených osobách s nějakou formou demence. Předmětem mého zájmu jsou ale i různé lokální katastrofy, jako třeba tornáda, záplavy nebo požáry, na té celospolečenské pak třeba vlny veder nebo pandemie. Tyto všechny krize za sebou nechávají nezanedbatelný podíl seniorních obětí. Chceme najít cestu, jak pomoci různým aktérům se na tyto situace připravit tzv. "age-friendly" způsobem,“ uvedla Vidovićová.

SYRI je v mnohém unikátní institut, který propojuje vědce z mnoha oblastí. Díky tomu se otevírají nová témata, příkladem je otázka významu jídla ve stáří nebo hledání vítězů a poražených digitální akcelerace v době post-covidové. „Je až fascinující, jakým synergiím dává SYRI přirozeně vzniknout,“ uvedla socioložka, která je součástí skupiny zaměřené na efektivitu zdravotního systému.

Mgr. Lucie Vidovićová, PhD. je socioložka a sociální gerontoložka. Jako odborná asistentka působí na katedře sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, a je spoluzakladatelkou Centra pro výzkum stárnutí CERA tamtéž. V roce 2018 byla zvolena vice-prezidentkou výzkumné sekce pro stárnutí Mezinárodní sociologické asociace. Témat, kterým se věnuje je hodně. „Snad by se daly shrnout pod slogan, že seniorská práva jsou lidská práva,“ dodává.