Představujeme
Japonka mezi českými výzkumníky není úplně běžným jevem. Národní institut SYRI má ve svém týmu hned několik zahraničních vědců a vědkyň a jednou z nich je Maika Ohno. Zabývá se otázkou, jak nedávná pandemie ovlivnila naši stravu a výběr potravin ve vztahu ke geo-sociálním charakteristikám. Vedle práce také ráda plave a běhá, má za sebou už i maraton a několik půlmaratonů.
Maika Ohno už s vědou navštívila několik zemí. Magisterské studium dokončila ve Velké Británii. Zabývala se rozdíly v kvalitě stravování starších lidí v závislosti na socioekonomických faktorech s využitím britských národních dat o stravování a výživě, za což získala vyznamenání. „Zabývala jsem se epidemiologií výživy a tím, jak prostředí ovlivňuje náš výběr potravin a nemoci. Místo, kde žijeme, ovlivňuje to, co jíme. Výskyt obezity úzce souvisel s určitými oblastmi ve Spojeném království a já jsem se chtěla věnovat interakcím mezi výživou a sociálně-geografickými rozdíly, zejména u starších lidí, protože naše společnost rychle stárne,“ uvedla Ohno.
Jejím tématem je mj. mapování nerovností v oblasti zdraví a v této souvislosti narazila na publikace prof. Dagmar Dzúrové. Obratem se jí ozvala, a tak se dostala do České republiky. „V rámci SYRI je mým výzkumným tématem to, jak nedávná pandemie ovlivnila naši stravu a výběr potravin ve vztahu ke geo-sociálním charakteristikám. Můj doktorský projekt se jmenuje Geografie potravin a zdraví: sociální nerovnosti v dostupnosti zdravých potravin u starší populace,“ uvedla Ohno.
Pracuje na Univerzitě Karlově v týmu zaměřeném na geografii zdraví, což je v rámci vysokých škol výjimka. „Doktorské studium mi zde umožnilo porozumět prostorové analýze a vytvořit mapu GIS, která ukazuje vztah mezi koncentrací restaurací s nezdravým jídlem a výskytem obezity ve Velké Británii. Zvláštním faktorem je také poloha ústavu, protože Praha je ve středu Evropy a snadno se zde lze účastnit mezinárodních konferencí,“ uvedla Ohno.
Její vášní je sport, což doporučuje každému, protože přispívá ke zdravému životnímu stylu, a je tak s její prací silně svázaný. „Běhám jednou týdně, případně dvakrát týdně, a dvakrát týdně plavu. Mou specializací je vlastně plavání a triatlon. V dětství jsem plavala a miluji plavání v oceánu. Maraton jsem absolvovala jen jednou, ale mnoho půlmaratonů včetně loňského pražského půlmaratonu. Můj nejlepší čas na půlmaraton je 1:50,“ uvedla Ohno, pro kterou běh a plavání znamenají meditaci. „Při běhu nebo plavání jsem v zenovém režimu, soustředím se na přírodu a tělo. Běh a plavání udržují mé tělo, mysl a ducha v rovnováze,“ dodala vědkyně.