Sdílejte

Představujeme

Autor bestsellerů chce ovlivňovat veřejnou debatu

02.12.2022

Málokdy se stane, že by se kniha vědce stala bestsellerem. U nové publikace zaměřené na české prezidenty Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman – Paralelní životopisy politologa Lubomíra Kopečka se to stalo. Samotnému vědci SYRI by se přitom nejvíce líbila představa prezidenta jako symbolického kladeče věnců, který vstupuje do politiky jenom v nejkrizovějších okamžicích, kdy to je opravdu potřeba. 

„Líbil by se mi prezident, který uhlazuje spory dalších aktérů a hledá kompromisy. To, co se tady dělo za Miloše Zemana do určité míry i za jeho předchůdců, byl prezident, který chce prosazovat svoje vlastní představy, což ho ovšem často dostává do konfliktu s tím, kdo v danou chvíli stojí v čele vlády a jak dopadly volby do sněmovny,“ říká Kopeček. Prezidentský aktivismus má být podle něj minimální, a nikoliv maximální, jako se to opakovaně stávalo v posledním desetiletí.

Lubomír Kopeček je profesorem na Katedře politologie a zástupcem ředitele Mezinárodního politologického ústavu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Odborně se věnuje hlavně minulosti a současnosti české politiky a dále srovnávací politologii. Je autorem či spoluautorem řady knih a odborných článků.

Kopeček zároveň patří k vědcům, kteří se poměrně často vyjadřují v médiích. V rámci SYRI například upozorňoval před posledními komunálním volbám na další polarizaci české politické scény. To se ještě více týká také prezidentské volby. „Zvláště před druhým kolem prezidentské volby, kdy spolu soutěží dva kandidáti, zesiluje dělení uvnitř společnosti, jehož osou je postoj k nim. S přímou volbou jsme se navíc vmanévrovali do situace, kdy jsou prezidentští kandidáti nuceni nabízet poměrně vyhraněný politický program a věci, které prezident mnohdy splnit nemůže,“ upozorňuje Kopeček, který se v rámci SYRI zabývá mimo jiného fungováním politických institucí a riziky, která jsou s tím spojená.

Role vědce v oblasti společenských věd je podle něj v dnešní době vlastně trojrolí.  „Vedle publikování odborných textů a výuky studentů, kterou beru jako neoddělitelnou a užitečnou součást svých aktivit, mi dává smysl ovlivňování veřejné debaty v tématech, ve kterých mám expertní znalost. Tato třetí role má význam i proto, aby akademici nebyli veřejností vnímáni jako do sebe zahleděný a nepříliš srozumitelný svět,“ dodal Kopeček.

Kontakt

prof. Lubomír Kopeček Ph.D.

Zařazení: seniorní výzkumník
+420 549 494 331 kopecek@fss.muni.cz  Katedra politologie, Fakulta sociálních studií MU