Pozvánky
Hned dva zástupce bude mít na Meltingpotu, který se stal už tradiční součástí hudebního festivalu Colours of Ostrava, Národní institut SYRI. Vědeckou ředitelku SYRI Kláru Šeďovou doplní Lucie Jarkovská, která je součástí skupiny zaměřené na společenskou odolnost. Obě do Ostravy vyslala domovská instituce, kterou je Masarykova univerzita. Multioborové diskusní fórum Meltingpot letos nabízí více než 250 řečníků z celého světa na 11 diskusních scénách. Vědci SYRI vystoupí 20. července v rámci UNIVERCITY STAGE. To vše v zázemí výjimečného hudebního festivalu v industriálním areálu Dolních Vítkovic.
Lucie Jarkovská se věnuje genderově citlivému vzdělávání a sexuální výchově. Právě na sexuální výchovu se zaměří i její vystoupení na Colours of Ostrava. Představí nejčastější chyby, které dělají rodiče i školy, když se snaží dětem sdělit to podstatné o tělu a sexualitě. Nabídne praktické tipy, jak se nezaleknout všetečných otázek, a jak získat náskok před vrstevníky nebo pornografií. Právě to jsou zdroje, kde děti informace naleznou, ale ne vždy jsou to zdroje spolehlivé a citlivé.
„Již několik let popularizujeme výzkum zaměřený na gender a sexualitu s kolegyní Kateřinou Liškovou jako Duo docentky. Naše vystoupení označujeme za akademický stand-up, což znamená, že se srozumitelnou a zároveň vtipnou formou snažíme vysvětlit to, čemu se jinak obšírněji věnujeme ve své publikační činnosti, která je ale často anglicky a za paywallem. Naše stand-upy se často dotýkají těžkých témat jako jsou nerovnosti, útlak, potraty. Tato témata nezlehčujeme, ale v určité groteskní zkratce nabízíme odstup a úlevu, aby se člověk necítil v náročných a často úmorných situacích jen frustrovaně a v depresi,“ uvedla Jarkovská.
Sama má zpětnou vazbu z publika, které jí říká, že když se na společenské problémy podívají tímhle pohledem, mají pak opět chuť a sílu usilovat o společenskou změnu. Program zaměřený na sexuální výchovu funguje podobně. Rodiče i vyučující často v otázkách sexuality a těla cítí úzkost, stud, nervozitu. Když ale do výkladu vstoupí humor, uvolní se a už k tématu nepřistupují s kontraproduktivní vážností a strachem. „Nedávno jsme vydaly knihu Feministkou snadno a rychle, která nabízí tuto perspektivu překlopenou do knihy,“ uvedla Jarkovská.
Jarkovská na festivalu byla několikrát jako divačka. „Nikdy mě nenapadlo, že bych jako sociální vědkyně na něm mohla i účinkovat. Připadá mi úžasné, že lidi mají zájem nejen o hudbu a zábavu, ale chodí během festivalu i na stage, které nabízí potravu pro myšlení. Doufám, že na mém vystoupení tedy zažijí obojí zábavu i podněty k přemýšlení a užitečné tipy, které budou moci využít při komunikaci s dětmi a mládeží, nebo je třeba zbaví určitých předsudků a obav, které ovlivňují i jejich sexuální život,“ uvedla vědkyně.
Šeďová se stejně jako její kolega z MUNI Jiří Zounek po celý svůj profesní život zabývá výzkumem vzdělávání. „Věnujeme oblastem, které jsou od sebe poměrně vzdálené. Já zkoumám, jak spolu učitelé a žáci komunikují během vyučování a jak to ovlivňuje žákovské učení. Jiří zkoumá využívání digitálních technologií ve škole, ale také mimo školu. Ačkoli jsou předměty našeho zájmu od sebe zdánlivě vzdálené, můžeme spolu vést velmi výživnou diskusi ohledně toho, jaké parametry má mít kvalitní vzdělávání adekvátní pro naši dobu. Od účasti na Meltingpotu si slibujeme, že u této debaty nebudeme sami, nýbrž budeme moci těžit z kontaktu s různorodým publikem, což je vždy inspirativní věc,“ uvedla Šeďová.
Odkaz: https://www.meltingpotforum.com/cs