Sdílejte

Pozvánky

Konference SYRI v Senátu zhodnotí dopady války na českou společnost

12.06.2023

V úterý 20. června se uskuteční v Senátu konference Národního institutu SYRI. Jejím tématem budou dopady války na Ukrajině na českou společnost. Vědci nastíní například jak na příliv uprchlíků reagoval český školský systém.

„Považuji za důležité, že zde máme Národní institut SYRI, který se zabývá dopady ruské agrese na Ukrajině. Přesně tento typ vědeckých výstupů je nejlepším argumentem pro zachování kvalitní vědy a výzkumu v ČR,“ uvedl 1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš, který konferenci inicioval.

Při rozhodování v politice se nelze řídit subjektivními odhady či dílčími pohledy. „Abychom však mohli naplno využívat analýzy, odborná doporučení a dopadové studie, potřebujeme, aby se k nám dostávaly v reálném čase. Právě tak tomu bylo v případě studie, která mapuje adaptaci ukrajinských žáků v českých školách, kterou institut SYRI zpracoval během několika měsíců,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Význam výzkumu podtrhuje i ministryně pro vědu Helena Langšádlová. „Je důležité, aby politici více než doposud pracovali při svém rozhodování s výsledky vědců. Od vědců naopak očekávám, že budou svými výsledky více přispívat k řešení aktuálních společenských problémů. Jedním z příkladů jsou samozřejmě i dopady války na Ukrajině, kterým se věnuje konference SYRI,“ uvedla ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

Konference nabídne celkem šest témat. Vědci zhodnotí dopady války na společenskou a individuální odolnost, budou se věnovat dezinformacím v kontextu ukrajinské krize. Představí také analýzu rozmístění uprchlíků v ČR, zhodnotí integraci ukrajinských žáků do českých škol, dva příspěvky se budou týkat zdraví uprchlíků a jejich přístupu ke zdravotní péči.

„Naším cílem je dělat rychlou a užitečnou vědu. Snažíme se reagovat na aktuální problémy dneška, a proto se výzkumně věnujeme konfliktu na Ukrajině, který má logicky silný dopad i na českou společnost, jež v krátkém čase absorbovala přes 300 tisíc lidí, kteří uprchli před konfliktem,“ uvedla vědecká ředitelka SYRI Klára Šeďová.

Odkaz na informace o konferenci:

Konference SYRI v Senátu | SYRI

www.senat.cz/prenos