Dubnová obecná míra nezaměstnanosti na úrovni 3,7 procenta potvrdila strnulost českého trhu práce z posledních let. Od počátku covid-19 krize lze pozorovat nižší počty jak nově evidovaných uchazečů o práci, tak odchozích z nezaměstnanosti, říká Jakub Grossmann z Národního institutu SYRI.
„Rotace nezaměstnaných není tak vysoká jako dříve, jakoby pracovníci i zaměstnavatelé byli opatrnější. Situaci by mohl změnit očekávaný hospodářský růst, který je však na výhledu nadcházejícího roku pouze pozvolný,“ uvedl Grossmann.
Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,7 procenta, v březnu byla o 0,2 procentního bodu vyšší. Úřady práce evidovaly ke konci dubna 280.078 uchazečů o práci, meziměsíčně o 8545 méně. Volných pracovních míst je dál méně než zájemců o práci, oproti předchozímu měsíci jich ještě ubylo, a to o 614 na 268.046. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.
„Stále platí, že Česká republika patří v Evropě mezi země s nejnižší nezaměstnaností, a to se s vysokou pravděpodobností v blízké budoucnosti nezmění. Naopak, lze předpokládat, že díky sezónním efektům bude obecná míra nezaměstnanosti v nadcházejících měsících ještě mírně klesat,“ dodal Grossmann.