Sdílejte

Aktuality

Začala konference Lidé, zdravotnictví a právo

V Brně dnes začala dvoudenní konference Lidé, zdravotnictví a právo, na které se představili také vědci Národního institutu SYRI. Na úvod odborníci z řad akademiků, pojišťoven a zástupců justice hodnotili aktuální vývoj ve zdravotnické legislativě a judikatuře.

Tomáš Doležal ze SYRI se věnoval problematice dětí a možnosti podílet se na rozhodování o poskytování zdravotních služeb. Poukázal mj. na to, že je důležité děti náležitě informovat a vtahovat je do rozhodovacího procesu. „V některých okamžicích mohou děti participovat na rozhodování, v jiných okamžicích by měly být hlavními aktéry,“ uvedl Doležal, který v rámci SYRI působí ve výzkumné skupině zaměřené na efektivitu zdravotního systému.

Konferenci spolupořádá Všeobecná zdravotní pojišťovna. Její ředitel Zdeněk Kabátek dnes uvedl, že české zdravotnictví se bude muset změnit. „Medicína se mění neuvěřitelným tempem, přicházejí nové možnosti, u těch nejnáročnějších diagnóz ale také za mnohem větších nákladů,“ uvedl Kabátek, podle kterého bude potřeba v systému hledat rezervy a zvýšit efektivitu, protože česká ekonomika už neroste. Na druhou stranu má ale podle něj české zdravotnictví spoustu důvodů, aby na sebe bylo pyšné. Zmínil například dostupnost péče směrem k pacientům. Finanční zdroje, které tečou do systému se podle Kabátka za posledních šest let téměř zdvojnásobily, ale rok 2024 přináší určitou změnu. „Doby, kdy ekonomika rostla neuvěřitelným tempem, jsou pryč,“ uvedl Kabátek s tím, že na novou situaci je potřeba systém adaptovat a zaměřit se také na prevenci rozvoje onemocnění.

Konference je dvoudenní, v pátečním bloku vystoupí ještě vedoucí výzkumné skupiny SYRI zaměřené na efektivitu zdravotního systému Michal Koščík a také Jakub Hlávka. Druhý jmenovaný se bude zabývat dopady spoluúčasti pacienta na efektivitu zdravotnictví. Podle Hlávky má spoluúčast vliv na využívání zdravotní péče.

„To může mít několik důvodů. Například snížení morálního hazardu, kterému se chceme vyhnout, ale také snížení dostupnosti zdravotní péče, zejména u zranitelných skupin obyvatel. Nastavení případné spoluúčasti a její vnímání populací tak může vést k celkově negativnímu dopadu na systém veřejného zdravotnictví, ačkoliv může snížit objem péče, která je pacienty poptávána. Je proto klíčové provést pečlivou analýzu případných návrhů v této oblasti zdravotní politiky, pokud bychom o tomto nástroji chtěli dále uvažovat,“ řekl Hlávka.