Aktuality
Festival zahájí diskuze s lékařkou Rolou Hallam, filozofkou Alicí Koubovou, která v rámci SYRI vede výzkumnou skupinu zaměřenou na společenskou odolnost, influencerem Karlem „Kovy“ Kovářem a Marcelou Murgašovou. Podtitul diskuze je Od traumatu k naději, uskuteční se v Brně na Kraví hoře pod širým nebem.
Alice Koubová prohlubuje spolupráci mezi vědou a uměním. Zabývá se společenským a kulturním kontextem otázek; jak hodnotíme sílu, slabost, zranění, bezmoc či historická a společenská traumata. Působí na Filozofickém ústavu Akademie věd ČR a na Akademii múzických umění, v rámci SYRI se zabývá právě společenskou odolností.
Druhý den festivalu se na dvou místech představí socioložka Lucie Jarkovská. Společně s kolegyní ze SYRI Martinou Noskovou popíše deníkové metody. „Deník může být prostým záznamem života, ale také se může stát nástrojem pro přemýšlení, porozumění a exaktní zkoumání. Může být prostorem pro učení a učení se, líhní pro inovativní nápady nebo záchranným lanem v problematických osobních i profesních situacích,“ říká Jarkovská.
Obě vědkyně ve stejný den v opravené Arnoldově vile povedou ještě workshop na téma budování bezpečného prostoru ve škole. Škola je totiž nejen místem, kde dochází k předávání znalostí, ale měla by být také místem bezpečných vztahů a utužování psychického zdraví. „Výzkumy ukazují, že tomu tak často není. Ve škole je možné setkat se s rasismem, sexismem či homofobií. Žactvo a studentstvo reportuje o problémech od mikronásilí v podobě zlehčování či přehlížení přes nevhodné vtipy či narážky až k nejrůznějším formám sexuálního obtěžování či zneužívání,“ dodává Jarkovská.
Na snímku je Alice Koubová.
Akce s vědci SYRI:
21.6.: Od traumatu k naději (meetingbrno.cz)
22.6.:https://www.meetingbrno.cz/events/budovani-bezpecneho-prostoru-ve-skole/?occurrence=2024-06-22