Sdílejte

Aktuality

V Jihlavě rezonovalo téma resilience

27.10.2023

Téma společenské odolnosti rezonovalo dnes na 27. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Na inspiračním fóru vystoupila filosofka SYRI a vedoucí skupiny zabývající se resiliencí Alice Koubová. Téma společenské odolnosti nabídla publiku hned z několika pohledů, představila mj. film, který se tématem zabývá nebo novou knihu.

Koubová zmínila, že na společnost doléhají krize různé povahy. Konkrétně jde o socioekonomické nerovnosti, geopolitické konflikty, ekologické problémy. „Musíme změnit pohled na svět, k životu, ke světu okolo. Toto zadání vede k velkému pocitu bezmoci a populace se dostává do stavu rezignace,“ uvedla Koubová.

Vědci SYRI se snaží dostávat téma společenské odolnosti do širšího povědomí. Příkladem je filmový projekt Propojme se včera, v rámci kterého se otázkou odolnosti zabývali díky setkávání se skupinou mladých dospělých z tanečního prostředí, nebo kniha Alice Koubové a Barbory Baronové Odolná společnost. Mezi bezmocí a tyranií.

Oba projekty dnes Koubová se svými kolegy v Jihlavě představila. Zároveň tvůrci nabídli publiku možnosti, jak se do pokračující společenské rozpravy na toto téma zapojit přímo na místě. Jako příklad zazněly i výsledky rozsáhlého výzkumu, podle kterého se lidé v České republice cítí být spokojení, z hlediska naděje na tom byli ale ze všech zkoumaných zemí nejhůře. Posilování odolnosti mj. spočívá v blízkých vztazích, zaznělo dnes v Jihlavě.

Festival dokumentárního filmu v Jihlavě je největší tuzemskou přehlídkou svého druhu. Součástí akce je také Inspirační fórum. Jeho tématy jsou letos jídlo, vesmír, umělá inteligence, voda a komunity. V letošním programu organizátoři více než dříve akcentují propojenost – tedy nejen to, jak spolu mnohočetné krize i jejich řešení souvisí, ale také význam a nevyhnutelnost vztahů jak mezilidských, tak těch vůči více-než-lidskému světu a v jeho rámci.