Sdílejte

Aktuality

Kysela bude v poradním sboru prezidenta

03.04.2023

Ústavní právník a člen vědeckého týmu Národního institutu SYRI Jan Kysela se stane poradcem nového prezidenta České republiky Petra Pavla pro ústavu a právní otázky. Povede mj. konzultační panel pro nominaci ústavních soudců. Svůj tým poradců dnes oficiálně představil prezident republiky.

"Po řadu let jsem kritizoval konkrétní kroky prezidentů Miloše Zemana i Václava Klause. Zdá se mi, že prezident Petr Pavel chce být prezidentem prosystémovým, jednajícím v souladu s Ústavou. Chápu to tak, že hledal někoho, kdo by mu pomohl takovým prezidentem být. Uvidíme, jak se naše očekávání naplní," uvedl dnes v reakci na jmenování do sboru poradců Jan Kysela.

Jan Kysela se zabývá obecnými otázkami ústavní teorie, v posledních letech zejména doktrínou a modely dělby moci, avšak také parlamenty (účel, role, působnosti, struktura) nebo teorií tvorby práva.

V SYRI se věnuje v rámci výzkumné skupiny Právo a vládnutí dvěma tematickým okruhům. Jednak adaptaci českého právního prostředí na zvládání krize obdobné té koronavirové, jednak roli středoevropských prezidentů jako činitelů vyvolávajících politické a ústavní krize, či naopak přispívajících k jejich řešení. 

Kysela působí vedle SYRI na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a také v Senátu jako tajemník ústavní komise. Podílel se na komentářích k ústavě a Listině základních práv a svobod.