Aktuality
Česká republika má v tom, jak využívá vědu a výzkum při politickém rozhodování velké mezery, uvedl dnes poslanec Viktor Vojtko (STAN) při zahájení kulatého stolu s vědci SYRI v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Tématem dnešního setkání bylo zdraví, prevence a kvalita života pacientů v aktuálních výzkumech SYRI. Další podobná akce pro poslance a odborníky se chystá na podzim.
Podle poslance Vojtka, který nad akcí převzal záštitu, je cílem, aby vznikla trvalá systematická aktivita a propojení akademického světa a světa politiky, aby se navzájem ovlivňovaly dobrým směrem. Společenskovědní výzkum podle Vojtka není dostatečně doceněn. „Neustále se zdůrazňují technické obory, přírodní vědy. Když se ale podíváme na rozhodování z poslední doby, jako je například důchodová reforma, tak se hodně dotýkají společenských témat a těch technických je výrazně méně,“ uvedl Vojtko, který se do českého parlamentního prostředí snaží zavést tzv. Výbory pro budoucnost, které výborně fungují například ve Finsku. Tyto výbory v řadě zemí světa institucionalizují dlouhodobou spolupráci mezi akademickou sférou a sněmovnou.
Dnešní kulatý stůl ocenil i ředitel Parlamentního institutu Štěpán Pecháček. Také podle něj je podoba veřejných politik zaměřená příliš na resortismus a daný okamžik. „To je špatně, limituje to rozvoj společnosti, chybí znalost budoucích dopadů a lepší predikce, jak bychom měli rozhodnout pro budoucnost, a ne jen pro řešení aktuálního problému,“ uvedl Pecháček, který vítá snahu prohloubit spolupráci s akademickou sférou, vzájemně je sladit a vtáhnout aktéry, kteří mají mandát rozhodovat, což jsou poslankyně a poslanci. Také Pecháček podporuje vznik Výboru pro budoucnost v ČR, což by měla být platforma pro diskuzi mezi akademickou sférou a poslanci. „Výsledkem by byly výstupy, které napomohou překlenout resortismus ve veřejných politikách,“ doplnil Pecháček.
Vědecká ředitelka SYRI Klára Šeďová v této souvislosti zdůraznila, že SYRI oproti řadě jiných výzkumných institucí nabízí rychlost ve sběru dat i analýze. „Jsme schopni přinášet poznání v reálném čase. Zároveň chceme, aby i běžní občané rozuměli tomu, co děláme,“ uvedla před poslanci Šeďová.
Dnešní kulatý stůl měl tři hlavní příspěvky. První z nich se týkal přístupu k očkování, další telemedicíně a digitalizaci a třetí efektivitě programů primární prevence zdravotně rizikového chování.