Sdílejte

Představujeme
Aktuality
Socioekonomické nerovnosti ve zdraví

SYRI má nejlepší mladou vědkyni v oblasti veřejného zdraví

15.11.2022

Národní institut SYRI má ve svém týmu dvě nejlepší mladé vědkyně v oboru veřejného zdraví. Loňskou držitelku European Young Investigator Award Gabrielu Kšiňan Jiskrovou vystřídala Anna Altová. Porota na konferenci European Public Health Coference 2022 v Berlíně zohlednila o víkendu nejen kvalitu její vědecké práce, ale i její prezentaci.

Altovou prezentace a komunikace vědy dlouhodobě velmi baví a zajímá. „Myslím si, že věda může být zábavná, krásná, a hlavně že může být podána tak, aby ty nejdůležitější výsledky mohl pochopit každý. A to je zejména v oblasti veřejného zdraví nesmírně důležité. Jako vědci jsme občas přesvědčení, že potřebujeme popsat vše do posledního detailu, ale často zapomínáme, že naše publikum nemusí být složeno jen z odborníků úzce zaměřených přímo na naše téma,“ říká Altová, která se vždy snaží řídit pravidlem „know your audience“.

V případě konferencí je to podle ní obzvlášť těžké, protože se v publiku může objevit jak přední expert v oboru, tak někdo, kdo na sekci zavítal třeba tak trochu omylem. „Ve svých prezentacích se vždy snažím, aby oba odcházeli spokojeni. Ocenění je pro mě mimo jiné důkazem toho, že jsem v tomto přístupu snad na dobré cestě,“ uvedla Altová.

V rámci SYRI je Altová stejně jako Kšiňanová součástí skupiny, která se zaměřuje na výzkum socioekonomických nerovností ve zdraví. Jejím tématem je screening nádorových onemocnění, a to zejména u žen. Zkoumá faktory, které ovlivňují nerovnosti v účasti na screeningu na populační úrovni, ale i konkrétním bariérám, které ženy v účasti na screeningu vnímají.

Na práci mladou vědkyni nejvíce baví prezentování vědeckých výsledků, a to nejen formou klasických prezentací, ale třeba i posterů. „Mám ráda práci s daty a jejich vizualizaci. Máloco se vyrovná nadšení z nového datasetu, který si člověk může prozkoumat a zjistit něco nového. Vždy mi udělá radost, když někoho mé výsledky zaujmou a když mu můj výzkum přijde důležitý a zajímavý. Jako vědec se navíc mohu každý den potkávat s inspirativními a talentovanými lidmi, pro které jejich práce není jen způsob obživy, ale opravdu je baví,“ uvedla Altová, která vystudovala sociálně ekonomickou demografii a sociální epidemiologii.