Sdílejte

Aktuality
Polarizace a populismus

Petra Guasti přednášela v Oxfordu

01.05.2023

Přednášet v Oxfordu se českému vědci poštěstí jen málokdy. Petra Guasti, která v rámci SYRI vede výzkumnou skupinu zaměřenou na polarizaci společnosti má tuto zkušenost čerstvě za sebou. Její příspěvek, který napsala spolu s Mattiou Zulinellem z University Trieste, shrnuje dosud publikovanou literaturu o interakci mezi populismem a pandemií.

„Na straně poptávky zdůrazňujeme, že protivědecké postoje jsou důležitým prvkem populistických nálad. Konspirační teorie jsou pak úzce spojeny s populistickou skepsí vůči vědě a odbornosti; stranictví a zároveň mediální dieta mají vliv na postoje a chování vůči zmírňujícím opatřením, včetně nošení respirátorů či očkování,“ uvedla Guasti.

Na straně nabídky vědci analyzovali rozdíly mezi hlavními typy populistů v opozici. „Mnoho populistických stran a vůdců u moci se zapojuje do popírání pandemie, vyhýbání se politické odpovědnosti za špatná rozhodnutí a přesouvání viny – například na experty. V závislosti na strukturálních podmínkách mohou pravicoví a levicoví populisté u moci přijmout podobné reakce, včetně posilování moci nebo odstraňováním brzd a protiváh,“ uvedla Guasti.

Pro českou vědkyni bylo kromě reakcí na její příspěvek mimořádně inspirativní Dahrendorfovo kolokvium věnované svobodě. „V tomto případě šlo opravdu o hvězdný level, co se týče obsazení a moc si vážím možnosti se na pozvání profesora Timothy Gartona Ashe zúčastnit,“ dodala Guasti.

Odkaz na přednášku: demand-and-supply-pandemic-populism-global-overview 

Kolokvium: https://europeanmoments.com/changing-world/europe-and-freedom/programme