Sdílejte

Pavel je rozvážný realista, na Hrad přináší pozitivní energii a pracovitost

Tiskové zprávy
Polarizace a populismus

Pavel je rozvážný realista, na Hrad přináší pozitivní energii a pracovitost

07.03.2023

Nový prezident Petr Pavel přináší na Hrad pozitivní energii a pracovitost. Jeho nástup usnadní skutečnost, že jeho předchůdce Miloš Zeman ve své funkci selhal. Podle psycholožky Národního institutu SYRI Martiny Klicperové je Petr Pavel rozvážný realista. Je tedy člověkem, se kterým by se lidé mohli cítit bezpečnější.

„Osobnostní předpoklady nového prezidenta se jeví nanejvýš příznivě, zvláště když se povzneseme nad jeho mladistvou kapitolu, kdy byl zřejmě ideologicky ještě pod vlivem otce, dědy a vojenského internátu,“ říká Klicperová. Nového prezidenta navíc zdobí pozitivní energie a pracovitost. Důkazem toho je fakt, že ještě před inaugurací toho stihl vice než prezident Zeman za celé funkční období.

„Petr Pavel bude mít nástup usnadněn tím, že jeho předchůdce Miloš Zeman ve své funkci selhal a také Václav Klaus se coby prezident do paměti národa vryl především smutnou amnestií a incidentem s chilským perem,“ upozorňuje Klicperová. Pavla poprvé sama potkala na jedné z debat v roce 2014, kdy ji upoutal intelektem a rozvahou. Už tehdy si ve vztahu k němu vybavila americkou frázi “presidential material”. Přeloženo do psychologie to znamená: intelekt, rozvaha, rozhodnost, důstojné vystupování, skvělé komunikační schopnosti kombinované se schopností naslouchat a vyzařovat respekt – úctu k ostatním lidem.  „K tomu můžeme připočíst nesporné charisma a vzhled soupeřící s populárními hollywoodskými herci. A další vlastnost, kterou jsme na Hradě 20 let neměli, tedy absence povýšeného narcismu, který charakterizoval jak Klause, tak Zemana,“ uvádí psycholožka.

Prezidentská volba, zejména před druhým kolem, opět zvýraznila polarizaci české společnosti. Jedním z cílů nového prezidenta je lidi spojovat a přinést více klidu. Společenská polarizace má podle vědkyně více rovin – přinejmenším ekonomickou a ideologickou. „Jejich mírnění vyžaduje různé strategie. K mírnění té ekonomické může nový prezident napomoci už tím, že bude nadále projevovat respekt ke všem spoluobčanům a bude nejen demonstrovat zájem, ale i dělat ďáblova advokáta Fialově vládě. Bude muset prokázat, že nebyl vládním kandidátem a slova podpoří viditelnými činy,“ uvedla Klicperová.

S některými kroky už podle ní Pavel začal. Setkává se s ministrem sociálních věcí Jurečkou a nezajímá ho jen poslední úprava důchodů – chce se seznámit se systémovým přístupem, jeho podrobnou logikou. „To je nadějná zpráva pro všechny sociálně potřebné. Mělo by mu pomoci, že má skvělé komunikační schopnosti. S ideologickou rozděleností to je těžší. Třeba pomůže příklad. Pavel sám svůj starý ideologický stín dokázal překročit. Může být inspirací,“ uvedla Klicperová.

Pavel je generálem ve výslužbě a nyní bude vrchním velitelem ozbrojených sil, a to v situaci, kdy je válka jen pár set kilometrů od našich hranic. „Vojenská kvalifikace je v současné nejisté době pro nás spíše mezinárodní výhodou. Tím spíše, že se generál Pavel projevuje uvážlivě a nemá potřebu si hojit ego bezhlavými gesty. Nepůsobí ani jako zbrklý jestřáb ani jako nejistý diplomat Benešova typu, který se nám historicky nevyplatil.  Snad jsme si zvolili správného člověka do nepohody,“ dodala Klicperová.

 

Kontakt

PhDr. Martina Klicperová CSc. DSc.

Zařazení: Seniorní výzkumnice
+420 604 632 948 klicperovabaker@gmail.com  Psychologický ústav Akademie věd České republiky