Sdílejte

Tiskové zprávy
Polarizace a populismus

Nový prezident by společnost mohl zklidnit, český populismus ale na lopatkách ještě neleží

10.03.2023

Česká republika má novou hlavu státu, kterou se stal generál Petr Pavel. Jedním z jeho hesel, s kterými až dosud vystupoval, bylo zklidnění společnosti, která se dlouhodobě polarizuje. Změna rétoriky a formy vystupování nové hlavy státu podle experta na politický extremismus ze SYRI Jana Charváta by mohla přinést jisté zmírnění extrémních nálad ve společnosti. Český populismus ale na lopatkách rozhodně není.

„Prezidentská volba a její výsledek je pouze jednou vyhranou bitvou. Dva a půl milionu voličů hlasovalo pro Andreje Babiše, a to není málo. Vítězství Petra Pavla bylo sice jednoznačné, ale jde jen o jeden z kroků. Nejsme ve filmu, kde by dobro jednou provždy zvítězilo nad zlem,“ myslí si Charvát, podle kterého jsme po dvaceti letech prezidentování Miloše Zemana a Václava Klause od normální politiky ještě daleko.

„Máme milion lidí v exekucích, znevýhodněné periferie, státní aparát, který nefunguje dobře. Řadě lidem se žije špatně a opravdu si nemyslí, že by dobro vyhrálo nad zlem,“ upozorňuje Charvát s tím, že desetitisícové demonstrace jsou dlouhodobě zaměřené zejména proti vládě a politice Petra Fialy.

Charvát již dříve upozorňoval, že příčiny radikalizace české společnosti jsou hluboké a mají svoje počátky až v 90. letech minulého století. K prudkému vzedmutí radikalizace ale došlo během migrační krize v roce 2015 a následně během pandemie Covid v letech 2020-2021. K nárůstu skupiny nespokojených občanů vedou i chyby v komunikaci současné vlády. Nespokojení lidé tak nedůvěřují stávajícímu politickému systému natolik, že si přejí jeho kompletní přeměnu.

Ke změně podle experta nevede pohled, který dává těm neúspěšným politická nomenklatura a státní systém. „Lidé nemohou za to, že se narodili do chudé rodiny nebo zaostalého regionu, ale jejich možnosti to poměrně dramaticky ovlivňuje. Těch lidí není málo. Místo abychom jim říkali, že si za všechno mohou sami, by bylo vhodnější jim pomáhat, aby měli podobné šance jako ostatní,“ uvedl Charvát.

Kontakt

Mgr. Jan Charvát M.A., Ph.D.

Zařazení: Juniorní výzkumník
jan.charvat@fsv.cuni.cz   Institut Politologických Studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy