Sdílejte

Komentáře
Trh práce

Je na čase se více zabývat perspektivou ukrajinských uprchlíků v ČR

05.04.2023

„Více než 300 tisíc ukrajinských uprchlíků požádalo o prodloužení dočasné ochrany. Tento dnes zveřejněný údaj ministerstvem vnitra můžeme chápat tak, že podstatná část uprchlíků v ČR zůstává po delší dobu. Podle mého názoru bychom se měli začít více zamýšlet nad perspektivou, kterou jim Česká republika nabízí.

Současné nastavení politik silně motivuje uprchlíky, kteří pravděpodobně často doufají v návrat, k tomu, aby si rychle našli práci. To má i své výhody. Vysoká zaměstnanost uprchlíků může například tlumit protiuprchlické nálady a snižovat tlak na sociální systém. Na druhou stranu nacházejí rychlé zaměstnání v nekvalifikovaných profesích, kde nemůžou plně rozvinout svůj potenciál. Tlak na zaměstnání tak snižuje jejich kapacitu učit se jazyk, obnovit svou kvalifikaci a, stručně řečeno, integrovat se. Náš průzkum ukázal, že právě neznalost jazyka a riziko návratu na Ukrajinu odrazuje zaměstnavatele od zaměstnávání uprchlíků na kvalifikovaných pozicích.

Podle mého názoru by měl stát otevřít uprchlíkům, kteří by o ni měli zájem, možnost získat jazykové kompetence, kvalifikaci a v důsledku i perspektivu budoucnosti v ČR. Taková perspektiva by je samotné mohla motivovat k větší snaze integrovat se a také by snížila riziko spojené s jejich zaměstnáváním na kvalifikovaných místech.“

Štěpán Mikula

Národní institut SYRI

 

Odkazy:

V České republice je aktuálně 325 tisíc uprchlíků z Ukrajiny - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)

Ukrajinští uprchlíci očima zaměstnavatelů (syri.cz)

 

Kontakt

Ing. Štěpán Mikula Ph.D.

Zařazení: Seniorní výzkumník
+420 724 512 946 stepan.mikula@econ.muni.cz  Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy Univerzity