Sdílejte

Tiskové zprávy
Trh práce

Ekonom: Za růstem nezaměstnanosti jsou sezónní vlivy, krize zatím ne

08.02.2023

Za mírným lednovým růstem nezaměstnanosti jsou zejména sezónní vlivy. Ke konci kalendářního roku dochází k častějšímu ukončování pracovních smluv, ubývají také pozice sezónních pracovníků, upozorňuje ekonom Národního institutu SYRI Jakub Grossmann. Do dalších měsíců se promítne ekonomická recese, která ale bude mírnější, než se původně čekalo.

"Mírnější, než původně předpokládaná recese se promítne i na trhu práce, kde bude za jinak stejných podmínek vyšší poptávka po volných pracovnících. To je dobrá zpráva pro pracovníky hledající práci, horší pak pro zaměstnavatele, kteří se chystají pracovníky najímat, uvedl Grossmann, které se v rámci SYRI zabývá právě trhem práce

Česká republika je již po delší období zemí s nejnižší mírou obecné nezaměstnanosti v EU. „V průměru lehké zvýšení počtu nezaměstnaných předpokládat lze, nemělo by se však jednat o žádné dramatické nárůsty a obecná míra nezaměstnanosti by měla zůstat na relativně nízké úrovni,“ uvedl Grossmann.

Významnější růst míry nezaměstnanosti sám očekává jen v některých krajích. „Pokud se bude obecná míra nezaměstnanosti v nadcházejících měsících zvyšovat, osobně bych čekal nadprůměrné nárůsty v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Tedy v regionech, kde nezaměstnanost reaguje na zhoršení ekonomických podmínek razantněji,“ dodal Grossmann.

Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Bez práce bylo 283.059 lidí. Je jich tak už více než volných míst, kterých zaměstnavatelé na konci měsíce nabízeli 281.141. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v lednu byla míra nezaměstnanosti 3,6 procenta. Novou práci tehdy hledalo 267.000 lidí, k dispozici měli téměř 352.000 volných míst.

Kontakt

Jakub Grossmann Ph.D.

Zařazení: Juniorní výzkumník
+420 604 516 124 jakub.grossmann@cerge-ei.cz