Sdílejte

Komentáře
Socioekonomické nerovnosti ve zdraví

Dušek: Hlavní poučení z pandemie se týká krizové komunikace

20.04.2023

"Ukončením povinné izolace dnes končí v naší zemi poslední z plošných opatření, která vyčleňovala covid-19 z běžných respiračních onemocnění. Současná data potvrzují správnost tohoto rozhodnutí, neboť již dlouhé měsíce se v populaci drží šíření různých subvariant omikron SARS-CoV-2, které sice mají velmi vysokou nakažlivost, ale zdravotní dopad na populaci je relativně mírný a nehrozí zahlcení intenzivní péče v nemocnicích. Nebylo tomu tak ale rozhodně vždy, SARS-CoV-2 ukázal celému světu, jak rychlý může být vývoj viru a jak zásadní je nepodcenit přípravu na podobná epidemická rizika. 

Ohlédneme-li se zpět, je evidentní, že řízení epidemie tohoto rozsahu nelze dělat bez odpovídající datové základny. Tuto jsme snad během epidemie stihli vybudovat v dostatečné robustnosti a kvalitě. Máme tedy nyní funkční nástroje, které před epidemií neexistovaly, a některé byly dokonce nemyslitelné.

Jde zejména o systém plošného sběru dat o prokázaných nákazách běžící se 100% pokrytím diagnostických jednotek v režimu "real time", dále systém kontrolující populační zdravotní intervence typu očkování a zejména dispečink intenzivní péče kontrolující v reálném čase rizika pro intenzivní lůžkovou péči. Doufejme, že tyto nástroje naše zdravotnictví udrží a bude je dále rozvíjet.

Z hlediska společenského je hlavní poučení z epidemie covid-19 rovněž jasné a týká se krizové komunikace. Schopnost institucí odpovědných za ochranu veřejného zdraví rychle, konzistentně a věrohodně informovat veřejnost je a bude klíčová i pro jiné typy plošných zdravotních hrozeb. Zdaleka ne vše se v této oblasti podařilo uspokojivě a zůstává zde tedy pro vědní obor veřejné zdraví velká výzva."

Autorem komentáře je expert SYRI a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek

Kontakt

prof. RNDr. Ladislav Dušek Ph.D.

Zařazení: Seniorní výzkumník
+420 549 493 826 Ladislav.Dusek@uzis.cz